Dlh slovenského zdravotníctva z čias pandémie sa vyšplhal na obrovské čísla. Slovensku sa stále nepodarilo dohnať operačné výkony, ktoré boli pre opatrenia a pandemickú situáciu presunuté na neurčito.

Iba v rámci otorinolaryngológie čaká ešte lekárov viac ako 17-tisíc odložených operácií. V gynekológii je naďalej odložených takmer 58-tisíc zákrokov. Choroby svalovej a kostrovej sústavy majú dlh viac ako 83-tisíc výkonov. V neurochirurgii je viac ako šesťtisíc zameškaných operácií. Podľa Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) sa stále nepodarilo dobehnúť ani odložené operácie v rámci chorôb obehovej sústavy, gastroinestinálneho traktu, urológie alebo oftalmológie.

Slovensko bolo minulý rok najhoršie v doháňaní mamografických vyšetrení. Celkovo sa ich urobilo o 11 percent menej, ako sa malo. „Za posledné tri roky chýba až viac ako 86-tisíc mamografických vyšetrení,“ uviedla viceprezidentka AOPP Elena Marušáková. Sklz celkovo v diagnostických vyšetreniach pritom môže znamenať vznik ďalších epidémií chronických a závažných ochorení.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa