„Diktátor, ktorý chce obnoviť svoje impérium, nemôže zvíťaziť nad láskou ľudí k slobode. Brutalita nezvíťazí. Ukrajina nebude pre Rusko víťazstvom. Putin nemôže zostať pri moci,” nieslo sa v sobotu večer z tribúny pred kráľovským hradom vo Varšave. Prejav Joea Bidena bol zavŕšením dvojdňovej návštevy americkej hlavy štátu v susednom Poľsku .

Téma rokovaní v poľskej metropole bola jasná – vojna na Ukrajine. Počas dvoch dní líder Spojených štátov okrem iného absolvoval stretnutie s americkými vojakmi z elitnej 82. výsadkovej divízie, zúčastnil sa bilaterálnych rokovaní s členmi poľskej vlády a prezidentom a navštívil aj národný štadión vo Varšave, kde sa nachádza administratívne centrum pre pomoc utečencom.

Samotná návšteva sa konala len deň po štvrtkových samitoch v Bruseli, kde lídri EÚ, NATO a G7 rokovali o vojne a rozsahu vojenskej pomoci pre Ukrajinu. O reakcií na ruskú agresiu sa hovorilo aj vo Varšave, ktorá je považovaná za jedného z hlavných spojencov Kyjeva. Okrem rozsiahlej vojenskej a diplomatickej podpory ide predovšetkým o pomoc viac ako 2,2 miliónom utečencov, ktorí od začiatku vojny prekročili poľskú hranicu.

Mediálne sledovanú udalosť sprevádzali viaceré vyjadrenia amerického prezidenta, ktoré sú jasným signálom pre Moskvu. Počas stretnutia s ukrajinskými utečencami sa americký prezident nechal počuť, že jeho ruský náprotivník V. Putin je „mäsiar”. Omnoho významnejšie deklarácie však padli počas prejavu pred politickými špičkami Poľska a niekoľkotisícovým davom.

Nová studená vojna

„Nebojte sa. To boli prvé slová prvého prejavu prvého poľského pápeža. Tieto slová definovali pontifikát Jána Pavla II. Zmenili svet,” začal J. Biden reč, ktorej sprievodným motívom bolo nadväzovanie na súvislosti medzi súčasnosťou a časmi sovietskej nadvlády v stredovýchodnej Európe.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa