David má dvadsať jedna. Na konci septembra prišiel po jednom párty úplne zničený. „Predstav si Klárka ani Emma nechcú ísť vôbec voliť. To nechápem, "zveroval sa doma rodičom.

Miloš Zeman, Andrej Babiš
Neprehliadnite

Politológ Doležal: V Česku sa zosypala demokracia, Orbán je proti tomu nič

David je skaut, účastník mnohých demonštrácií proti Andrejovi Babišovi, študent humanitného odboru na jednej z pražských vysokých škôl, ale predovšetkým jeden z mnohých mladých českých voličov, ktorým nie je jedno, kto v Česku vládne.

„S tým sa musí niečo urobiť," rozhodla Dávidova matka, s ktorou na tie protibabišovské demonštrácie David chodil. Zavolala svojej sestre Helene, ktorá na Klárku zatlačila. U Heleny bolo potom doma dva dni dusno, Klárka povedala matke, nech sa jej do toho nepletie, napísala Dávidovi, že je idiot a že už s ním neprehovorí.

KK79 Praha - Líder koalície SPOLU Petr Fiala (uprostred) ukazuje znak víťazstva po parlamentných voľbách 9. októbra 2021 v Prahe.  Víťazom volieb do českej Poslaneckej snemovne sa stala pravicová koalícia SPOLU, ktorá tesne predstihla hnutie ANO doterajšieho premiéra Andreja Babiša. Informovali o tom v sobotu stanice ČT24 a CNN Prima News. Koalícia SPOLU, ktorú tvoria strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09, sa do vedenia dostala krátko pred záverom sčítania hlasov. Podľa takmer úplných výsledkov jej hlasy
Neprehliadnite

Víťazom českých volieb je koalícia SPOLU, tesne predstihla Babišovo hnutie ANO

Ale nakoniec aj ona išla v piatok ôsmeho voliť a dala svoj hlas jednej z demokratických koalícií. S Emmou, bývalým dievčaťom a teraz kamarátkou Davida, to bolo zložitejšie. Ale nakoniec prišiel rozžiarený David prvý volebný deň domov a hlásil. „Mami, tak Emma nakoniec išla a volila.“

Podobné príbehy sa minulý týždeň odohrali v mnohých českých školách, domácnostiach, krčmách, továrňach alebo kanceláriách. Politicky aktívna časť opozične naladených Čechov, ktorá mala pocit, že vláda oligarchu Andreja Babiša a jeho ÁNO je zlým snom, sa snažila zachrániť každý hlas. Pretože po štyroch rokoch, kedy bolo v čele Česka duo Babiš a prezident Miloš Zeman mali pocit, že sa na krajinu rúti ešte väčšia katastrofa. Ukázalo sa, že to naozaj bolo nutné.

Dve koalície proti Babišovi a extrémistom

Babiš dával vo volebnej kampani najavo, že sa bez problémov po voľbách spojí s extrémne pravicovou protiimigračnou Svobodom a priamou demokraciou (SPD) Tomia Okamuru a nereformovanými komunistami. A Zeman nielen verejne vyhlásil, že proti takejto vláde nič mať nebude, ale spojenie Babiša s Okamura aktívne pripravoval.

Miloš Zeman a Andrej Babiš
Neprehliadnite

Babiš prehral voľby, prezident Zeman ho aj tak prijme ako prvého. Koalície sú podvod, tvrdí

Podobne ako po minulých voľbách dotlačil komunistov k podpore Babišovho menšinovej vlády ÁNO a sociálnych demokratov. Ako doplnok ďalšieho kabinetu na čele s Babišom sa potom ponúkalo aj niekoľko ďalších strán – sociálni demokrati na čele s Janom Hamáčkom, ktorí stavili na pokračovanie vládneho spojenectva s Babišom. A tiež populisticky protikorupčná strana Prísaha bývalého policajného vyšetrovateľa Róberta Šlachtu, alebo protieurópska trikolóra vedená ľuďmi z okruhu bývalého prezidenta Václava Klausa.

Na strane „demokratickej opozície“ bola situácia oveľa jednoduchšia. Tak trochu podľa vzoru „Slovensko 1998“ sa totiž dokázali opozičné strany spojiť už na jar. Nie síce do jedného bloku, ale do dvoch. Pravicového Spolu, ktorý vytvorila Občianska demokratická strana s TOP 09 a ľudovcami a stredovo-ľavicová dvojkoalícia Pirátov a Starostov a nezávislých (STAN).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa