Ministerstvo zdravotníctva SR zástupcom ambulancií prisľúbilo pomoc. To, či budú ambulancie nútené aj napriek pomoci zo strany štátu vyberať poplatky od pacientov, priblížila výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová.

Aké riešenia vysokých cien energie ponúkol ambulanciám štát?

Musím so sklamaním konštatovať, že schéma pomoci, ktorá by bola šitá na mieru ambulantnému sektoru neexistuje. Dodatky k zmluvám so zdravotnými poisťovňami nám vypršali v posledný januárový deň. Deň predtým prebehlo stretnutie so zástupcami ministerstva hospodárstva. Bolo nám vysvetlené, že nie je jednoduché vytvoriť schému pre ambulantný sektor, ktorá by zohľadňovala našu žiadosť o zastropovanie cien energií na úrovni domácností, a to aj vzhľadom na európsku legislatívu.

Prečo?

Pretože podnikatelia by nemali mať regulované príjmy, čo neplatí pre ambulantných lekárov . To znamená, že by nemali mať špecificky zastropované ceny v porovnaní s existujúcimi schémami pre podnikateľov, pretože by šlo o neoprávnenú konkurenčnú výhodu. Pravdepodobne by to cez Európsku komisiu neprešlo.

Majú ambulancie momentálne na výber zo schém pomoci?

Schodné sú dve schémy štátnej pomoci. Jedna je určená pre regulovaných odberateľov, teda pre tých, ktorí majú spotrebu do 30 megawatthodín elektriny a 100 megawatthodín plynu. Ambulanciám bolo prisľúbené, že sa dočkajú separátnej schémy. Čakali sme do poslednej chvíle. Regulovaní spotrebitelia, do ktorých spadá približne 20 percent ambulancií, nedokázali včas požiadať o pridelenie regulovaného cenníka od svojho dodávateľa.

A tým si nesplnili svoju zákonnú povinnosť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa