Vlnu nespokojnosti na strane súkromných zdravotných poisťovní vyvolala vyhláška ministerstva zdravotníctva. Zdravotná poisťovňa Union dokonca zaslala poslancom v parlamente, ministrom a prezidentke Zuzane Čaputovej otvorený list. Dôvodom je prerozdelenie peňazí zo zdravotného postenia medzi jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti, ktoré určilo ministerstvo zdravotníctva vyhláškou. Ministerstvo rozhodlo o tom, koľko financií majú poisťovne poslať do ambulantnej sféry, nemocniciam, koľko financií vyčleniť na lieky alebo pre záchranky. Poisťovňa tvrdí, že podľa vyhlášky nebude možné efektívne vykonávať zdravotné poistenie a zdravotné poisťovne nebudú môcť efektívne hospodáriť.

Ako uviedol riaditeľ sekcie poistenia Union zdravotnej poisťovne Jozef Koma, „štát diktuje, ako chorí majú byť naši poistenci – majú byť viac hospitalizovaní a menej navštevovať ambulancie. Takýto prístup je nelogický, nezohľadňuje totiž to, o akých poistencov a poistenky sa v Unione staráme, keďže naši poistenci viac navštevujú ambulancie“.

Zdravotné poisťovne doposiaľ uhrádzali zdravotnú starostlivosť na základe potrieb svojich klientov. Vyhláška počíta s tým, že sa zmenia platné zmluvy v ambulantnom sektore, usporí sa na liekoch či zdravotníckych pomôckach, a to do takej miery, ktorá sa v minulosti podľa poisťovne Union nikdy nedosiahla.

Ministerstvo sa k danej veci vyjadrilo iba stroho. „Predmetný otvorený list na ministerstve zdravotníctva evidujeme. Po dôkladnejšom preštudovaní sa k jeho obsahu vyjadríme,“ uviedlo.

Sú tlačené do kúta?

Poisťovňa Union tvrdí, že táto vyhláška tlačí súkromné zdravotné poisťovne do kúta. Akcionárom zdravotnej poisťovne Union je holandská finančná skupina Achmea. Poisťovňa tvrdí, že vyhláška zneisťuje dokonca aj zahraničných investorov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa