O možnostiach využívania umelej inteligencie v zdravotníctve sme sa rozprávali s Radovanom Kavickým a Gabrielom Galgócim z Národnej platformy na rozvoj umelej inteligencie na Slovensku AIslovakIA.

V rozhovore sa dozviete:

- ako dokáže pomôcť umelá inteligencia pri nedostatku pracovnej sily v zdravotníctve

- v ktorých oblastiach môže pomôcť lekárov a zdravotníckemu personálu

- ako môže pomôcť umelá inteligencia pacientom

- aké sú nástrahy využívania umelej inteligencie

- ako môže vyzerať zdravotníctvo vďaka umelej inteligencie

 

 

Umelá inteligencia sa javí ako kľúčová pre ďalší posun a zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Kde všade je možné ju využiť?

R. Kavický: Nástroje na báze umelej inteligencie sa už dnes extenzívne využívajú napríklad vo farmácii pri generovaní nových liekov a chemických zlúčenín či simulácii interakcií rôznych chemických zlúčenín s DNA. Takisto však v diagnostike v rámci automatizovaných analýz CT, MRI, či RTG snímkov. Rovnako aj v chirurgii. Konkrétne v oblasti robotiky a v predoperačných vyšetreniach. Napríklad v podobe rozšírenej reality pri operáciách. Prvky umelej inteligencie dokonca využívajú aj zdravotné poisťovne.

Dokáže AI pomôcť s nedostatkom pracovnej sily v zdravotníctve?

G. Galgóci: Digitálne nástroje vo všeobecnosti pomáhajú prekonať nedostatok kvalifikovanej sily. Pre vývoj demografickej krivky bude tento problém čoraz pálčivejší. Práve prvky umelej inteligencie dokážu s týmto problémom bojovať. V zahraničí sa využívajú napríklad četboty. Pacient četbot-u dokáže popísať svoje príznaky, potom mu zdravotník môže položiť doplňujúce otázky a následne rozhodne o tom, či si daný stav vyžaduje ošetrenie lekárom alebo nie. Aj s tým menším počtom lekárov dokážeme hospodáriť efektívne práve vďaka AI, ktorá nám môže pomôcť s nedostatkom lekárov.

Naša spoločnosť musí dospieť k tomu, že ak chceme mať zdravotnú starostlivosť dostupnú, nemôžeme očakávať, že lekár alebo špecialista bude dostupný každému pacientovi nepretržite. Lekár má byť poslednou inštanciou, s ktorou budeme náš zdravotný stav konzultovať. Ako spoločnosť budeme musieť prekonať presvedčenie, že náš zdravotný problém dokáže vyriešiť iba lekár. Samozrejme, komplexnejšie prípady musí vyriešiť odborník.

Viete uviesť konkrétny príklad využitia AI?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa