Za minulý týždeň sa zbehlo hneď niekoľko udalostí, ktoré menili celkový pohľad na to, čo Fed urobí v polovici marca na svojom zasadnutí. Ešte na začiatku minulého týždňa bolo všetko jasné. Ekonomika je síce silnejšia a sadzby budú na konci roka možno vyššie, ako sa pôvodne predpokladalo, ale nahor pôjdu len postupne a pomaly.

Silicon Valley Bank Shut Down By Regulators
Neprehliadnite

Anatómia zlyhania: Ako a prečo skrachovala Silicon Valley Bank

Všetko sa zmenilo na pravidelnom polročnom vypočutí guvernéra americkej centrálnej banky (Fed) v Kongrese. Jerome Powell tam otvorene pripustil, že ak si to dáta budú vyžadovať, môže sa tempo rastu sadzieb opäť zrýchliť. Je to skrátka reálna možnosť a je potrebné s tým počítať.

Druhý úder predstavám o skorom ukončení zvyšovania sadzieb uštedril trh práce. Ten opäť ukázal, že je v skvelej forme, vytvoril viac pracovných miest, ako sa čakalo, a mzdy rástli tempom nezlučiteľným s inflačným cieľom Fedu.

Iste, dali by sa nájsť známky drobného spomalenia, ale ekonómovia sa zhodli, že takýto silný trh práce reálne ponecháva možnosť zvýšenia sadzieb o 50 bázických bodov, čo by znamenalo zrýchlenie oproti poslednému zasadnutiu.

To by bol prelomový krok, pretože ak raz Fed môže tempo sadzieb zrýchliť teraz, môže tak urobiť kedykoľvek v budúcnosti. Akciový trh v reakcii klesol na trojmesačné minimá.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa