Vzťahy medzi aktérmi vládnej koalície už dlhé mesiace pripomínajú mexickú telenovelu. Riadenie štátu v bezprecedentnej zdravotníckej a ekonomickej kríze hrá len nechcenú druhoradú rolu. Hlavnou zápletkou sú neustále hádky a statusové vojny skrývajúce sa pod pokrievkou autenticity a zmeny.

V tomto príbehu plnom egocentrizmu, kde diváci pociťujú voči hlavným postavám hnev a frustráciu, vystupuje aj jedna zjavne pozitívna postava. Objavuje sa zriedkavo a jej slová korešpondujú s emóciami nahnevaných divákov. Nevychádzajú však z nadpriemerného politického talentu alebo citu pre štátnictvo.

Sú len prázdnym plátnom, na ktoré si každý divák môže premietnuť svoj názor a nájsť v ňom oporu pre opodstatnenie svojej nespokojnosti. Jej prejav je dostatočne silný na to, aby si divák uvedomil, že s politickým diskurzom nesúhlasí. Zároveň je dostatočne slabý na to, aby nemal zásadný vplyv na priebeh deja.

Aj takto by sa dala opísať rola prezidentky Zuzany Čaputovej v čase koaličnej krízy. Úloha, ktorá je v slovenskom systéme prakticky nedefinovaná a umožňuje z prázdnoty prezidentského paláca urobiť cnosť.

Ťažká dilema

Pôsobiť na vysokom politickom poste v čase krízy nikdy nepatrilo medzi najpríjemnejšie povinnosti. Zatiaľ čo krajinu sužuje zdravotnícka, ekonomická a vzdelanostná kríza, na Úrade vlády panuje akútna potreba riešiť medziľudské vzťahy.

V strede tohto chaosu sa nachádza osoba, ktorá je pre mnohých majákom nádeje a stability. Prezidentka Zuzana Čaputová si v prezidentskom paláci získala renomé vyváženého a zodpovedného lídra. Tento krehký obraz sa však môže úplne zrútiť v priebehu niekoľkých dní. Jediné čo je potrebné, je správne načasovaná kríza.

Prostriedky na dosiahnutie politického výtlaku tu sú, no zrejme neexistuje vôľa je primerane využiť
 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa