Takmer dva roky po poslednom náraste inflácie sa vracia koncept „prechodnej inflácie“, pretože ponukové šoky súvisiace s covidom sa rozplývajú. Prichádza v čase, keď je kriticky dôležité mať otvorenú myseľ o trajektórii inflácie, a to aj vyhýbaním sa príliš zjednodušenému naratívu „prechodnej“ inflácie, ktorý riskuje zahmlenie skutočných problémov, ktorým čelí americká ekonomika.

„Prechodný“ je upokojujúci pojem, ktorý naznačuje krátkodobý, reverzibilný jav. V zásade tento koncept nepredpokladá potrebu upraviť svoje správanie. Koniec koncov, ak je strach z inflácie len dočasný, najlepší spôsob, ako sa s ním vyrovnať, je jednoducho prečkať ju. Preto je tento naratív obzvlášť nebezpečný. Povzbudzovaním nič nerobenia by to mohlo zhoršiť už aj tak vážny problém a sťažiť jeho vyriešenie.

Počiatočná reakcia americkej centrálnej banky na rastúcu infláciu je toho príkladom. V roku 2021 sa najmocnejšia a najvplyvnejšia centrálna banka sveta ponáhľala charakterizovať vyššiu infláciu ako prechodnú. Svoj prístup zdvojnásobila aj po tom, čo údaje šli proti nej, a odmietala otočiť svoju stratégiu.

Opakovaná nesprávna charakteristika Fedu oddialila kľúčové reakcie monetárnej politiky v čase, keď pretrvávajúca inflácia začínala ovplyvňovať tvorbu firemných cien a mzdové požiadavky pracovníkov. V dôsledku toho Fed nielenže stratil dôveryhodnosť, ale tiež spôsobil zbytočnú bolesť miliónom amerických domácností, najmä najzraniteľnejším segmentom populácie.

Zatiaľ čo niekoľko ekonómov sa nikdy nevzdalo tézy o prechodnej inflácii, veľká väčšina si už minulý rok uvedomila, že išlo o poľutovaniahodnú analytickú a politickú chybu. To robí súčasné opätovné objavenie sa tohto príbehu ešte viac zamotaným.

Nedávny článok v Politico poznamenal, že existujú dôvody sa domnievať, že ekonómovia a politici, ktorí ubezpečili Američanov, že inflácia bude iba prechodná, vrátane predsedu Fedu Jerome Powella, mohli mať predsa len pravdu a prechodné obdobie bolo dlhšie a škaredšie, ako sa očakávalo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa