Taliansko sa stalo prvou krajinou, kde hašterenie o prostriedky z fondu obnovy spôsobilo pád vlády. Krajina sa koncom januára dostala do zúfalej situácie. Rozhádané vládne strany a rozdrobený parlament naznačovali, že miesto míňania 200-miliardového balíku peňazí krajinu čakajú predčasné voľby.

Na záchranu situácie bol povolaný bývalý prezident ECB Mario Draghi. Šance ale nemal veľké – Draghi stelesňoval všetko, čo odmietali dve najsilnejšie strany v domácom parlamente. Liga aj Hnutie piatich hviezd sa vyviezli k svojim percentám na základe kritiky Európskej únie a eura. Teraz mali podporiť človeka zosobňujúceho európsky establišment, voči ktorému roky bojovali.  

Liga Mattea Salviniho ukázala, že každý populizmus má svoje hranice. Podnikateľské subjekty severného Talianska, podporujúce jeho stranu, si vynútili podporu novej vlády. A tak napriek predpokladu, že M. Salvini by s prehľadom vyhral nové voľby musel ustúpiť a Draghiho vládu podporiť.

Lekcia číslo 1:  Priama demokracia funguje

Ešte zaujímavejší príbeh ponúka Hnutie piatich hviezd. Väčšina vrcholových predstaviteľov strany sa už dopredu vyjadrila, že podpora M. Draghiho je pre stranu toxická. Napriek tomu, však strana novú vládu vo štvrtok podporila. Dôvod je jednoduchý – rozhodli o tom členovia.

Hnutie piatich hviezd sa k pozícii najsilnejšej talianskej strany dostalo aj za pomoci sľubu zavedenia priamej demokracie do praxe, podobne ako to pred voľbami hlásal Igor Matovič. Kým ale Matovičove sľuby ostali pred bránami Úrady vlády, Hnutie piatich hviezd vytvorilo funkčnú webovú platformu, pomocou ktorej členovia strany hlasujú o všetkých zásadných rozhodnutiach.

Vo štvrtok 59-percentnou väčšinou odhlasovali podporu technokratickej vlády M. Draghiho. Rozhodli sa pre domácu stabilitu pred novými voľbami a pre vieru, že bývalý guvernér ECB dokáže manažovať prostriedky z fondu obnovy v prospech Talianska.

Former European Central Bank President Mario Draghi meets with Italian President Sergio Mattarella
Neprehliadnite

Už raz zachránil Európu. Super Maria čaká nová výzva – zachrániť Taliansko aj fond obnovy

Lekcia číslo 2: Vláda národnej jednoty je možná

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa