Americký zákon o znižovaní inflácie (IRA) dostal amerických obchodných partnerov do rozpakov. Legislatíva vyčleňuje približne 369 miliárd dolárov na programy v oblasti klímy a čistej energie, no má tiež zložku „Nakupuj to americké“, ktorá poskytuje peňažné výhody iba kupujúcim severoamerických výrobcov automobilov a dotácie výrobcom obnoviteľnej energie, ktorí spĺňajú pravidlá domáceho obsahu. Mnohé krajiny, najmä v Európe, teraz zvažujú možnosť implementácie svojich vlastných zelených priemyselných politík. Toto je nesprávna odpoveď.

Dotácie IRA na produkty vyrobené v Amerike sú nepochybne sporné, najmä medzi poprednými obchodnými partnermi USA, akými sú Japonsko , Južná Kórea a Európska únia . Americký prezident Joe Biden sa tým dostal do režimu kontroly škôd, keď sa pokúša uistiť partnerov a nájsť spôsoby, ako zmierniť dopad na spojencov tým, že ohýba americké ustanovenia IRA.

Európski politici však o tom nie sú presvedčení. Obávajú sa, že pokiaľ nezavedú vlastné dotácie, IRA skutočne zaručí USA vedúce postavenie v ekologickom priemysle. Ale logika tohto záveru je prinajlepšom pochybná.

Pravda, niektoré európske firmy pohrozili odchodom do USA, ak podobné dotácie nedostanú doma. Európski výrobcovia, povedzme, veterných turbín však pravdepodobne neprestanú vyrábať v Európe len preto, že očakávajú rozmach podnikania v USA.

„Nakupuj to americké“ neznamená, že ide o 100-percentné americké tovary. Na zabezpečenie 10-percentného „bonusu“ za domáci obsah – ktorý IRA ponúka nad rámec štedrých dotácií, ktoré nezávisia od splnenia limitu – musí spoločnosť, napríklad veterná farma, používať iba americkú oceľ, ale iba 40-percentnú americkú oceľ. Inými slovami, aj pri dodatočnom stimule používať komponenty vyrobené v USA, vláda očakáva, že firmy sa budú spoliehať najmä na dovoz.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa