Naháňanie sa za rastom tržieb za každú cenu prestalo dávať zmysel. Namiesto toho sú firmy odmeňované za zvýšenie návratnosti investovaného kapitálu a generovanie voľného cash-flow. Zdá sa, že Tesla si radu vypočula. Pozastavila nábor na celom svete a avizuje prepustenie 10 percent zamestnancov. Elon Musk to odôvodňuje „super zlým pocitom“ z ekonomiky.

Jeho posledný uniknutý email, ktorý zverejnila agentúra Reuters a ktorý má titulok „Zastavte úplne nábor na celom svete“ nadväzuje na jeho nedávne emaily, v ktorých prikazuje všetkým zamestnancom opätovne pracovať v kanceláriách Tesly namiesto práce z domu. Naznačuje v nich, že tlak na výrobcov elektrických vozidiel sa stupňuje, vysoké ceny energií a kovov spôsobujú klesajúce hrubé marže (s výnimkou predaja softvéru Autopilot).

Nemám veľkú dôveru v Muskovu schopnosť predpovedať vývoj ekonomiky, ale vidí veci globálne. Rozhodnutie znížiť náklady a počet zamestnancov nesie v sebe cenné informácie o trajektórii globálnej ekonomiky. Tá sa odráža od predpovede generálneho riaditeľa JPMorgan Chase Jamieho Dimona, ktorý povedal, že ekonomika smeruje do „hurikánu“.

Minulý týždeň zverejnené výsledky firiem, vrátane Elastic, MongoDB, UiPath a Pure Storage, ktoré dosiahli lepšiu ziskovosť alebo menšiu stratu ako odhadovali analytici, naznačujú, že sa v technologickom sektore začala vlna znižovania nákladov.

Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank
Peter Garnry

Peter Garnry, pôvodom z Dánska, pracuje ako hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva tiež strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora