Už dávno sa v politike nenahromadilo toľko absurdností za takú krátku dobu, ako počas súčasnej koaličnej krízy. Poďme si ich chronologicky zrekapitulovať.

Igor Matovič priviezol z Ruska bez vedomia koaličných partnerov vakcínu Sputnik V, čo pre nich vraj bola posledná kvapka. To napriek tomu, že Richardovi Sulíkovi ruská vakcína nikdy nevadila a Veronika Remišová predtým odkázala, že minister zdravotníctva nepotrebuje súhlas vlády na nákup vakcíny.

R. Sulík teda vyhlásil, že s premiérom sa vládnuť nedá a V. Remišová, že je potrebná rekonštrukcia vlády. Boris Kollár ku kríze povedal len toľko, že ľudia potrebujú nový sociálny balíček a bez jeho schválenia Sme rodina odíde z vlády.

Po týždni sa dohodlo, že odstúpi minister zdravotníctva. Všetci sa chvíľu tvárili spokojne, až kým neprišla osudová tlačovka, ktorá všetko zmenila. Pritom I. Matovič sa na nej choval iba presne tak, ako na každej predchádzajúcej.

R. Sulík opäť vyhlásil, že s premiérom sa vládnuť nedá a V. Remišová povedala, že sa nedá vládnuť s premiérom a ani s R. Sulíkom. Sme rodina trvalo na svojom sociálnom balíčku, a okrem toho odstúpil minister práce, čo už naozaj nikto nechápal. I. Matovič sa radšej nevyjadruje vôbec a podľa slov Márie Kolíkovej sa rozhodol len z diaľky sledovať koaličnú krízu, ktorá je celá o ňom.

Sledujúc súčasné politické dianie, človeku je najviac ľúto budúcich historikov, ktorí to raz budú musieť prepisovať do kníh a dejepisných učebníc.

Lenže napriek tomu, aký absurdný má koaličná kríza priebeh, takmer nikto nespochybňuje výhrady dvoch najmenších koaličných strán. Krajina si už nemôže dovoliť dávať súčasnému premiérovi stále nové šance a čakať, či náhodou vo funkcii nedozreje.

Žiadna vnútrostranícka protiváha

Dospeli sme do bodu, keď je osud koalície v rukách už len I. Matoviča, samotnej príčiny krízy. Ak sa dobrovoľne vzdá funkcie, koalícia bude môcť pokračovať a on si ako predseda najsilnejšej strany zachová veľkú moc. Ak by to odmietol, čaká nás dlhé obdobie konfliktov a stagnácie.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa