O tom, že to bude pre slovenského diváka veľká šou, nebolo pochýb od samého začiatku. Aj keď prvé tri diely veľkej daňovo-odvodovej reformy javili známky odbornosti, v záverečnom diele sa všetko vrátilo k prapodstate Matovičovho sveta – k veľkej fraške.

Jej stelesnením sa stalo ekologické menu a krčah vody na stole. Dokonca ani komunisti v dobách socializmu nešli v diktovaní podmienok gastro prevádzok takto ďaleko. Ak podmienky reštaurácie príjmu, dostanú nižšiu DPH.

Len na margo: priemerné DPH na reštauračné služby v Európe sa pohybuje v okolí desiatich percent. Zúfalí slovenskí podnikatelia dostanú nižšiu sadzbu tiež, ale iba ak sa podvolia predstavám ministra financií o veľkosti a hodnote porcie, zabezpečia pitný režim konzumenta a čašníkovi dajú tringelt.

Celá táto snaha nápadne pripomína situáciu okolo zavádzania plošného testovania. Tiež bolo dobrovoľne povinné, malo byť záchranou pre celú krajinu, náklady naň boli irelevantné, názory občanov a odborníkov nikoho nezaujímali, avšak myšlienka bola taká geniálna, že sa musela realizovať okamžite a bez reptania.

Novinky z dieľne ministerstva financií v rámci pripravovanej daňovej reformy.
Neprehliadnite

Najsprofanovanejšie slovo, ktoré vládni politici milujú

Keďže ide o rovnakého autora, rovnaký princíp sa aplikuje aj na daňovú reformu. Tá sa tvári ako fiškálne neutrálna, no nie je. Tvári sa ako veľké zjednodušenie systému, ale s novými gastro preukazmi, detskými kartami, majetkovou daňou či štátnou aplikáciou nie je. Tvári sa ako odborná, no absencia akejkoľvek komunikácie s odbornou verejnosťou naznačuje, že o odborné stanoviská a kompromisy nemá autor žiadny záujem. A presadená bude čím skôr, aby nebol čas a priestor spochybňovať jej hodnotu. Celé je to také ... Matovičovské.

Najsurrealistickejšie na tom celom je, že táto reforma bola predstavená v čase, keď sa Slovensko stalo najhoršou krajinou v boji s covidom na svete. Štát sa na boj s ďalšou vlnou covidu nedokázal pripraviť ani zdravotne, ani ekonomicky. Povinnosť zavedenia núdzového stavu a zákazu pohybu v bordových a čiernych okresoch podľa nastaveného covid automatu vyšumela. Zo zdravotníctva odišlo vyše tisíc zdravotníkov. O odškodňovaní uzavretých prevádzok nepadlo ani slovo. Podpora zdevastovaných podnikateľov sa začína riešiť až teraz.

Minister financií neuvoľní ani cent na nič, čo nie je jeho nápad. No keď príde s vlastným nápadom, vzduchom lietajú miliardy.

Daňová „revolúcia“ nie je nič iné ako plošné testovanie číslo tri. Ak sa na nej aj dajú nájsť pozitíva, skúsenosti hovoria, že s istotou budú prehlušené mohutnou dávkou Matovičovín. Súčasný minister financií jednoducho nemá výbavu na to, aby dokázal úspešne realizovať najväčšiu reformu v dejinách Slovenska. Nech znie akokoľvek ľúbezne. 

...
Neprehliadnite

5 dôvodov, prečo je Matovičova daňová „revolúcia“ spoločenskou tragédiou