História ponúka mnoho fascinujúcich príbehov. Jedným z nich je osud Spojeného kráľovstva. Je to už sto rokov, kedy prišlo o svoju pozíciu globálnej veľmoci. Stratilo ju vtedy, keď stratilo svoju moc nad finančnými trhmi. Stalo sa to v priebehu len niekoľkých rokov. Odvtedy sa jazda smerom z kopca nezastavila a po brexite naberá na obrátkach.

Otázka: Ako reagoval výmenný kurz britskej libry voči doláru, keď sa začala prvá svetová vojna? Logika hovorí, že americký dolár by mal prudko posilniť, keďže v roku 1914 boli Spojené štáty neutrálnou krajinou a Spojené kráľovstvo bolo nútené vstúpiť do drahej vojny. Sedliacky rozum však vo svete financií často neobstojí.

Bolo to totiž úplne opačne. Dôvod bol jednoduchý – Londýn bolo finančné centrum sveta. Americké banky aj firmy boli závislé od financovania londýnskymi bankami. Inak povedané, Spojené kráľovstvo bolo veriteľom sveta. Keď sa začala vojna, Londýn okamžite zastavil svoje financovanie americkým firmám a bankám. Naopak, začal rozpredávať svoje zahraničné aktíva, aby získal zdroje na financovanie vojny.

Z Ameriky utekal kapitál do Británie a americké firmy, ktoré si v lete typicky požičiavali od londýnskych bánk libry (aby na jeseň dlhy vrátili predajom bavlny a pšenice na londýnskych burzách), sa ocitli v problémoch. Nastal obrovský dopyt po librách a kurz šterlingu voči doláru rýchlo vzrástol z parity 4,89 na úroveň 6,75. V dobe zlatého štandardu to znamenalo, že zlato začalo v masívnych objemoch opúšťať Spojené štáty. Akciové trhy skolabovali a finančný trh sa dostal na pokraj zrútenia.

Podobný princíp platí stále a hrá kľúčovú rolu vo výmenných kurzoch počas všetkých finančných kríz. V súčasnosti je dôvodom masívneho posilnenia dolára ako kľúčovej úverovej meny. A tou sa stal práve v časoch prvej svetovej vojny. Pretože po krátkom období kolapsu dolára sa začala situácia rýchlo otáčať.

Bitcoin 2022 Conference Draws Cryptocurrency Industry Professionals And Investors To Miami
Neprehliadnite

Woodová: Fed sa musí rozhodnúť, či spôsobí návrat veľkej depresie alebo burácajúcej dekády

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa