Môj známy nedávno zistil, že sa dostal do kontaktu s osobou neskôr pozitívne testovanou na Covid-19. To, čo sa v štátoch s vysokými dennými prírastkami nakazených deje často a tamojší obyvatelia k tomu už pristupujú s rutinným pokojom, je u nás stále skôr výnimočnou udalosťou.

V prípade môjho známeho nešlo o dlhý kontakt, skôr len o krátky rozhovor, ale človek nikdy nevie. Postupoval tak, ako mal. Nečakal na telefonát od hygienikov, nechal sa otestovať v súkromnom laboratóriu a ešte predtým o tom informoval všetkých, s ktorými sa od svojho inkriminovaného kontaktu stretol.

Väčšina to prijala s porozumením, až na kolegu, ktorý ho v nasledujúcich dňoch bombardoval agresívnymi útokmi a obvineniami z nezodpovednosti. A pokračoval v tom, aj keď sa test ukázal byť negatívnym.

Nie je to jediný takýto prípad v mojom okolí. Aj ďalší si spomínajú na nepríjemné správanie blízkych a kolegov, ich nevhodné otázky či obviňovanie z nedbanlivosti. Spomínajú si, ako sa z obyčajného podozrenia, ktoré sa nakoniec ani nepotvrdilo, stala niekoľkodňová nepríjemnosť, ktorá im pokazila niektoré vzťahy. Pokiaľ sa nejaký jav začne opakovať, môžeme o ňom, skôr ako o výnimke, začať uvažovať ako o vzorci správania.

Paradoxy zodpovednosti

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa