Pri autobusovej doprave ide o stabilný, hoci nízkomaržový biznis. Zmluvy medzi dopravcami a krajom sa uzatvárajú na dekádu. Ide o stovky miliónov eur, ročne o desiatky. Stratiť takýto kontrakt je pre niektorých hráčov likvidačné. Presne to sa stalo Slovak Lines, autobusovému dopravcovi v Bratislavskom kraji.

Tender o prímestskú dopravu prehral tento dopravca z portfólia developera HB Reavis na jar tohto roka. Prekvapilo ho to, ale nevzdal sa. Napádal výsledky tendra, teda hlavne nízku cenu víťaznej Arrivy, pokiaľ sa dalo. Skrátil tak prípravy svojho konkurenta na plynulé prevzatie dopravy na mesiac a pol.

Samozrejme, Arriva prípravu nezvládla aj preto, lebo podcenila pracovný trh v Bratislave, ale aj perfídne kroky svojho porazeného rivala.

Od 15. novembra 2021 zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom samosprávnom kraji spoločnosť Arriva.
Neprehliadnite

Poučenie z kauzy Arriva: Tendre na dopravcov si žiadajú redizajn

Podobne podcenila silu a triky Slovak Lines aj bratislavská župa na čele s pravičiarom Jurajom Drobom (SaS). Ten si teraz zrejme spytuje svedomie a počíta, ako mu tento kolaps dopravy v kraji môže uškodiť pri budúcoročných komunálnych voľbách.

Medzitým však musí čeliť silnému tlaku či priamo vydieraniu Slovak Lines, aby výsledky súťaže predsa len odvolal. Župa by podľa šéfa Slovak Lines Pavla Labanta mala vypovedať zmluvu s Arrivou a rokovať o návrate jeho firmy na cesty v okolí Bratislavy. Tvrdí, že by vraj dokázal situáciu zvládnuť lepšie ako Arriva. A to napriek tomu, že už prepustil všetkých šoférov a chýbajú mu aj mechanici.

Viac muziky za viac peňazí

Slovak Lines tvrdí, že na rozdiel od Arrivy by zohnal modernejšie autobusy a ponúkol lepší zákaznícky servis. Dokonca asi trúfa rozbehnúť dopravu v kraji skôr než o tri mesiace. To svedčí o tom, že svojich šoférov prepustil len „naoko“, ako tvrdia jeho kritici. Doteraz si drží aj zázemie pre nich a ani autobusy ešte nezačal predávať, hoci ich už nepotrebuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa