Investori na akciových trhoch sa každoročne tešia na záverečný kvartál roka. Toto obdobie má totiž potenciál zvyšovať zisky firiem, a tým pádom sa premieta aj do pozitívneho výhľadu na akciových trhoch. V tomto roku medvedieho trhu si preto mnohí pred sezónou vianočných nákupov a Black Friday v závere roka kladú otázku: uvidíme pozitívny efekt záveru roka na vývoji trhov, alebo bude medvedí trh pokračovať?

Trhy potrebujú pozitívny signál

Celosvetovo je to Black Friday, ktorý dokáže vďaka výpredajom zabezpečiť firme výrazné zlepšenie ziskovosti. K tomu sa krátko na to pridávajú v západnom svete Vianoce. Štvrtý kvartál v roku dokáže byť štandardne pre akciové tituly na trhu poriadne býčím obdobím.

Takáto vzpruha by pre investorov a akcionárov bola bezpochyby veľmi vítaná. Tento rok sú trhy pod zásadným tlakom udalostí spojených s vojnou na Ukrajine, všeobecnou neistotou kvôli sankciám, ako aj strmým rastom inflácie a  zdražovania cez všetky segmenty.

Cenový šok osobitne platí pre energie od ropy, cez plyn k elektrine a spôsobenú energetickú krízu. Aby toho nebolo málo, rastú aj úrokové sadby centrálnych bánk, ktoré predražujú úverové financovanie firiem. No a za dverami máme vážne obavy z recesie. Niet divu, že kľúčový americký akciový index S&P 500 sa koncom septembra nachádzal o 25 percent nižšie oproti svojim maximám z úvodu roka.

Štvrtý kvartál je historicky na trhoch najúspešnejší

Samozrejme, na akciových trhoch ako vždy platí, že historické výkonnosti sa nemusia opakovať a žiadny rok nie je rovnaký ako ten predchádzajúci. Vrátane strát aj ziskov. Podmienky v ekonomike sa totiž logicky neustále menia, a tým pádom sa mení aj reakcia trhov.

Napriek tomu, štatistika jasne hovorí, že štvrtý kvartál v roku býva pre americké akcie tradične najsilnejší. Podľa analýzy Carson Group rastie index S&P 500 počas posledného kvartálu priemerne o 4,1 percenta v takmer 80 percentách vyhodnocovaných rokov (1950-2021).

Graf: Vývoj priemerných štvrťročných výnosov indexu S&P 500 (1950-2021).
Zdroj: Carson
Graf: Vývoj priemerných štvrťročných výnosov indexu S&P 500 (1950-2021).

Navyše, podľa dát toto obdobie býva rastovo ešte úspešnejšie, ak počas septembra trhy výrazne klesali. A to je prípad tohto roka. September 2022 sa totiž stal jedným z najhorších v histórii pre akciové tituly.

Nádej na otočenie trhu na býčí je reálna

Ďalšie dáta zase hovoria, že október väčšinou zvykne ukončovať medvedí trend. Pri pohľade na čísla sme v posledných mesiacoch boli svedkami najhoršieho začiatku roka od roku 1974, resp. 2002. A v oboch týchto rokoch skončil medvedí trend práve v októbri.

Takže rozhodujúca otázka znie: Budeme svedkami do konca októbra otočenia trendu na finančných trhoch a začiatku nástupu býčieho trhu? Ak budeme aj tento rok svedkami nákupnej horúčky, dá sa očakávať, že s vysokou pravdepodobnosťou áno.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora