Riaditeľské kreslá najväčších štátnych dopravných firiem sa kolíšu. Ministerstvo dopravy minulý týždeň ohlásilo výberové konania na posty generálnych riaditeľov piatich spoločností. Okrem dvoch štátnych železničných dopravcov, osobného ZSSK a nákladného ZSSK Cargo, sú otvorené aj pozície šéfov Letových prevádzkových služieb a bratislavského letiska, ako aj miesto šéfa Národnej diaľničnej spoločnosti.

Predchádzajúci šéfovia štátnych firiem boli nominantmi starej vlády a na svoje miesta boli dosadení bez transparentného výberu. Súčasný minister Andrej Doležal ich preto už mesiac po nástupe do funkcie všetkých odvolal a na ich miesta dosadil, rovnako bez transparentného výberu, dočasných náhradníkov. A tí tam sedia dodnes.

Pripravované výberové konania môžu mať v zásade len dva scenáre. Do výberového konania sa môžu prihlásiť súčasní dočasní riaditelia, čo už niektorí aj avizovali. Tí mali počas svojho pôsobenia dostatok času zorientovať sa v zákutiach štátnych akcioviek, vybudovať okolo seba tím spriaznených manažérov a možno aj naštartovať nevyhnutné ozdravné či transformačné procesy. Aj keď mandát na tie je, vzhľadom na ich údajne dočasné pôsobenie, prinajmenšom diskutabilný. Dáva im to však oproti kandidátom „zvonka“ nesporný náskok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa