Boli to energie, ktorých ceny v Spojených štátoch významne poklesli a spôsobili, že inflácia už pravdepodobne dosiahla vrchol. Investori by sa však nemali kvôli tomu príliš vzrušovať, povedala v rozhovore pre Bloomberg CIO divízie wealth manažmentu Morgan Stanley, Lisa Shalettová.

Logika jej myslenia je jednoduchá. Vysoké ceny energií znížili dopyt po nich v Európe, no najmä v Číne, ktorej ekonomika prudko spomalila. To pomohlo zmierniť situáciu na strane úzkych hrdiel v dodávateľských sieťach a tiež potravinovej inflácii. Smerovanie inflácie je preto pozitívne.

Avšak treba ostať realistom. Celková inflácia nad úrovňou 8 percent a jadrová inflácia nad úrovňou 6 percent nie je akceptovateľná. Posledné dáta z trhu práce ukázali, že ten je stále horúci a bude ďalej podporovať inflačné tlaky, najmä na strane jadrovej inflácie. Na to, aby tempo rastu cien ďalej pokleslo, bude treba zvýšiť úrokové sadzby minimálne ešte o 1,5 percenta, a to pomerne rýchlo. Ďalšie utesňovanie je pre ekonomiku zlou správou. Najmä v časoch prudkého rastu zadlženia.

Svojim kryptickým tweetom to pripomenul aj Michael Burry, legendárny investor stávkujúci na pokles akciových trhov. Naznačuje, že obrovská fiškálna pomoc v časoch krízy spôsobila, že ľudia začali kupovať viac. A v tomto správaní pokračujú doteraz, čo má za následok rýchle vyplytvanie úspor a ďalšie zadlžovanie sa.

Američania, ktorým inflácia znižuje ich reálne príjmy, na ňu reagujú snahou viac míňať, čím sa ich finančná situácia ďalej zhoršuje. V júni sa ich dlh zvýšil o 40 miliárd dolárov, čo je druhé najväčšie číslo v histórii. M. Burry situáciu opísal ako príchod zimy.

Skutočná zima nie je ďaleko, no doba lacných energií je za nami. Podľa Karen Karniol-Tambourovej, CIO hedžového fondu Bridgewaters, ostanú ceny energií štrukturálne drahšie po niekoľko rokov. A s tým, ako bude drahšia energia, dopyt po nej poklesne, čo znamená menšiu produkciu, nižší ekonomický rast a nižšie firemné zisky.

Keďže sa ekonomické trendy prejavia až po čase, tak napriek súčasnému otočeniu sa inflácie, ekonomiku z dôvodu vysokých dlhov, vysokých cien energií, ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb a fiškálnej konsolidácii čakajú neľahké časy.

Medvedia pasca

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa