Keď sa Igor Matovič v závere koaličnej krízy po piatich týždňoch naťahovania veľkoryso vzdal svojich pomstychtivých nárokov a vymenil si funkciu s Eduardom Hegerom, na prvý pohľad to vyzeralo ako veľké víťazstvo sulíkovcov a remišovcov. Veď z pozície dvoch menších vládnych strán donútili na demisiu ministra zdravotníctva aj premiéra. A to nie je malá vec.

No až čas mal ukázať, či šlo o víťazstvo, z ktorého SaS a Za ľudí dokážu niečo vyťažiť. Napokon sme na odpoveď nemuseli čakať dlho. Stačilo len niekoľko dní na pochopenie, že I. Matovič nemusí byť premiérom, aby do vládnutia aj ďalej vnášal deštrukciu a chaos. Možno niektorých len prekvapilo, s akou drzosťou prekračuje kompetencie ministra financií, keď napríklad odletí rokovať do Moskvy bez poverenia vlády a bez účasti diplomatov.

V dynamike vzťahov v koalícii sa všetko vrátilo do predkrízového stavu. I. Matovič si robí, čo chce, nový premiér sa to snaží všemožne (a nemožne) ospravedlňovať a Sulík s Remišovou predstierajú, že je všetko v poriadku.

Medzitým vyšiel prieskum od agentúry Focus, podľa ktorého v poriadku nie je nič. Preferencie strán hovoria, že v koaličnej kríze neprehral len I. Matovič, ale úplne všetci. Pád či stagnáciu preferencií zaznamenali všetci traja hlavní aktéri vládnej krízy. Z mierneho rastu sa potešili len kollárovcov v Sme rodina, ktorí sa celý čas tvárili, že sa ich kríza netýka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa