Investori ani verejnosť sa od centrálnych bankárov nikdy nedozvedia, že prichádza recesia. Z povahy výkonu svojej funkcie, ktorá je výsostne politická, musia prezentovať ekonomiku, finančný trh a svoje pôsobenie v optimistickom svetle.

Avšak ekonomika je cyklická a recesia je nevyhnutným vyústením nahromadeného dlhu, ktorého výška prerástla schopnosť ekonomiky ho splácať. Práve po dekáde nulových úrokových sadzieb súčasný dlh dosiahol historické úrovne a jeho konsolidácia spôsobí recesiu.

Tá príde nezávisle od naratívu centrálnych bankárov. Naopak, po covidovom a energetickom šoku prišiel vysoký rast cien, hoc dočasný, s ktorým centrálni bankári bojujú rastúcimi úrokovými sadzbami. Tie významne prispejú k spomaleniu ekonomiky. A nielen to – navyšujú finančnú nestabilitu, ktorá sa len začala prejavovať finančnou panikou posledných dvoch týždňov.

Kým pre politické tlaky bojujú s veternými mlynmi vysokej inflácie, finančný trh to ignoruje a pripravuje sa na recesiu. Extrémna inverzia na výnosov krivky je znamením, že investori majú ohľadom inflácie aj ekonomického rastu úplne opačný pohľad ako centrálne banky.

Investori totiž sledujú indikátory budúceho vývoja, centrálne banky sa pozerajú na indikátory minulosti. Rovnako ako v roku 2008 budú tvrdiť, že ekonomika je silná, trh práce je horúci a inflácia predstavuje nebezpečenstvo. Hlavné makroekonomické indikátory, ktoré centrálne banky sledujú, sú miera inflácie a miera nezamestnanosti za posledný rok.

Avšak sila reálnej ekonomiky je iba následkom sily bankového sektora a dopytu po nových úveroch. Ak dopyt upadá, je to znamením prichádzajúcej recesie a budúceho spomalenia ekonomiky aj inflácie. Pre toto nepochopenie centrálne banky takmer vždy zvyšujú sadzby už v prebiehajúcej recesii.

KK27 Washington - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell 7. marca 2023 vo Washingtone. Federálny rezervný systém (Fed), ktorý v USA plní úlohu centrálnej bany, bude pravdepodobne musieť zvýšiť úrokové sadzby viac, ako sa očakávalo. Dôvodom sú nedávne silné údaje z ekonomiky. FOTO TASR/AP
Federal Reserve Chairman Jerome Powell appears during a Senate Banking Committee hearing on Capitol Hill in Washington, Tuesday, March 7, 2023. (AP Photo/Andrew Harnik)
Neprehliadnite

Bublina centrálnych bankárov praská. Finančná kríza získava na pravdepodobnosti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa