Témy rozdeľujúce spoločnosť sa stanú hlavným znakom menšinovej vlády. Zákaz nedeľného predaja žiadajú prostredníctvom novely zákonníka práce poslanci OĽaNO. Ako to už u najsilnejšej parlamentnej strany býva zvykom, zásadná zmena sa má udiať bez analýzy dopadov. Ignoruje sa aj celospoločenská diskusia o plusoch a mínusoch zatvorených obchodov. Zodpovedné vládnutie takto rozhodne nevyzerá.

Svojím spôsobom tým nová vláda škodí sama sebe. Zákaz predaja posledný deň týždni má relatívne silnú podporu nielen medzi veriacimi, ale aj odbormi a časti obchodníkov. „V prichádzajúcich ťažkých časoch energetickej krízy nám zákaz nedeľného predaja pomôže znížiť náklady na energie,“ povedal Pavol Konštiak, viceprezident Zväz obchodu a cestovného ruchu Slovenskej republiky. Problémom je ale forma prijímania zásadnej zmeny.

V normálnom legislatívnom procese sa najprv vypracuje analýza dopadov novely zákona. Tá následne čelí kritike v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Až po vychytaní najväčších chýb navrhované zmeny schváli vláda a následne parlament.

„V rámci normálneho legislatívneho procesu by bolo fajn spraviť aj prieskum verejnej mienky. Ten by nám dal odpoveď na otázku, či je väčšina obyvateľov za otvorené alebo zatvorené obchody počas nedele,“ dodal P. Konštiak. Pri poslaneckom návrhu o zatvorení obchodov počas nedele rozhodne parlamentná väčšina a zásadná zmena bude prijatá bez celospoločenskej diskusie.

Predavači prídu o prácu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa