Chcieť mať celý koláč a aj zjesť ho zároveň nie je možné. No Berlín sa o to neustále pokúša. Po fiasku merkantilistickej politiky Angely Merkelovej v tom pokračuje aj nová vláda pod vedením Olafa Scholza. Akosi zabudla na problémy celej Európy, ktoré vznikli po tom, ako Nemecko chcelo získať konkurenčnú výhodu kúpou lacných ruských energií. Od tejto politiky ho neodradila ani kritika Európskej únie, ktorá mu priniesla výhody spoločného trhu, a ani Washingtonu, ktorý mu priniesol vojenskú ochranu. Túžba dobyť svet obchodom bola silnejšia.

Na tejto politike sa ani po ruskom fiasku veľa nezmenilo. Hoci slobodní aj zelení odmietajú budovať jednostranné závislosti na autokratických režimoch, sociálni demokrati pokračujú v stopách Gerharda Schrödera a A. Merkelovej. Posledným príkladom sa stal predaj balíka akcií hamburského prístavu Cosco. Čína chcela kúpiť 35-percentný podiel, proti čomu sa postavilo šesť ministrov vlády a šéf spravodajských služieb. Kancelár si však predaj presadil, hoci v menšom objeme. Pred návštevou Číny na začiatku novembra si nemohol dovoliť obchod zrušiť.  

Keď s ním chcel do Číny cestovať Emmanuel Macron, O. Scholz povedal „nein“ a miesto neho na palubu lietadla zobral 12 generálnych riaditeľov najväčších nemeckých firiem, vrátane Siemensu, Mercku, Volkswagenu či BASFu. Na palubu lietadla tiež nezobal šéfa Nemeckej konfederácie priemyslu BDI Siegfrieda Russwurma, ktorý je v Pekingu persona non grata keďže volá po „poctivej diskusii, ako jednať s autokratickým obchodným partnerom“.

„Čínsky politický systém sa v posledných rokoch výrazne zmenil, a preto sa musí zmeniť aj naša čínska politika,“ vyhlásila Annalena Baerbocková, ministerka zahraničných vecí strany zelených. Thomas Haldenwang, šéf nemeckej domácej rozviedky, zhrnul obavy na vypočutí v Bundestagu minulý mesiac. Čína podľa neho predstavuje pre nemeckú bezpečnosť z dlhodobého hľadiska oveľa väčšiu hrozbu ako Rusko. „Rusko je búrka, Čína je klimatická zmena," vysvetlil. O. Scholz si však myslí niečo iné. Nemecko podľa neho nemá inú možnosť ako obchodovať s krajinami ako Čína. „Tancujete s kýmkoľvek, kto je v miestnosti – to platí pre svetovú politiku rovnako ako pre dedinskú diskotéku,“ povedal v roku 2018.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa