Len pred niekoľkými dňami prisľúbilo trio amerických exprezidentov Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton, že sa dajú zaočkovať. Sú ochotní spraviť to pred televíznymi kamerami, aby verejnosti ukázali, že vakcína proti koronavírusu je bezpečná. Toto gesto prichádza v čase, keď sa síce prvé vakcíny dostávajú do distribúcie, ale väčšina verejnosti má najmä pod vplyvom takzvaných antivaxerov pochybnosti o ich bezpečnosti.

V ostrom kontraste s americkými prezidentmi vyznelo vyhlásenie Petra Pellegriniho v televízii Markíza, v ktorej vyhlásil, že sa zaočkovať nedá a ešte nevie, či to vôbec odporučí svojim rodičom. Bývalý premiér a v súčasnosti najpopulárnejší stranícky politik sa rozhodol, že nepôjde v šľapajach lídrov západných demokracií, ale radšej si vyberie cestu populistov a autoritatívnych vládcov, akými sú brazílsky prezident Jair Bolsonaro alebo ruský prezident Vladimir Putin. A dôvod? Nechce stratiť priazeň voličov, z ktorých podľa prieskumov väčšina vakcínu odmieta.

Aj načasovanie tohto vyhlásenia bolo veľmi nešťastné. Počet úmrtí na Covid-19 prekročil aj u nás tisícku a denné prírastky nakazených lámu rekordy. V takejto situácii by sme podobný názor čakali od Roberta Fica, ale nie od P. Pellegriniho, ktorý mal byť jeho lepšou alternatívou. Na svojho niekdajšieho mentora sa však nakoniec zjavne podobá viac, než si možno sám pripúšťa.

P. Pellegrini, podobne ako R. Fico či Marian Kotleba, vidí za vakcínami biznis niekoľkých farmaceutických firiem a spochybňuje bezpečnosť očkovania. Znamená to, že je ochotný hrať s kartami konšpirátorov a pre svoje preferencie obetovať ľudské životy. Je to cynická hra nehodná politikov, ktorí ašpirujú na to, že sa niekedy v budúcnosti stanú premiérom.

Zaujímavý je aj názorový obrat, ktorým P. Pellegrini od leta prešiel. Kým pred niekoľkými mesiacmi ešte povinné očkovanie podporoval, dnes je odporcom aj toho dobrovoľného. Od skutočných lídrov očakávame, že dokážu zaujať aj nepopulárny postoj, ak slúži vyššiemu dobru. P. Pellegrini má vďaka svojej popularite moc zmeniť postoj svojich voličov k očkovaniu. Namiesto toho, aby s touto mocou zaobchádzal rozumne, sa chytil do pasce prieskumov a formuje si podľa nich svoje politické postoje. Ako budúci líder sa tým diskvalifikuje.