Kľúčovou udalosťou, ktorá bude mať v tomto roku zásadný vplyv na komoditné trhy, je zmena politiky nulovej tolerancie covidu zo strany čínskej vlády a opätovné otvorenie a naštartovaniu ekonomiky tejto krajiny. V dôsledku toho sa očakáva silné obnovenie dopytu a rastu čínskej ekonomiky.

To bude mať zásadný vplyv na dopyt po komoditách, predovšetkým po priemyselných kovoch, rope a palivách v čase, kedy je ponuka viacerých kľúčových komodít aj bez toho napätá. Svoju úlohu v optimizme na komoditných trhoch zohrávajú aj pozitívne predpovede vývoja európskej aj americkej ekonomiky, ako aj pokračujúci pokles amerického dolára.

Sektor komodít bude naďalej rásť, hoci sa jeho rýchlosť spomalí. Komodity majú pred sebou ďalší pozitívny rok, čo bude mať za následok viac ako 10-percentný nárast komoditného indexu Bloomberg Commodity Total Return. Ten si vlani pripísal zisk 16 percent.

Ropa by mohla opäť atakovať stodolárovú hranicu

Ropa je momentálne „zaseknutá“ na úrovni okolo 80 USD/bbl, čo by mohlo vydržať aj po zvyšok prvého štvrťroka. Následne by však mala cena začať rásť. Poháňať by ju mal už spomínaný dopyt zo strany Číny. Vplyv sankcií proti Rusku, ktoré mali zatiaľ na ponuku len obmedzený vplyv, môže v budúcnosti nabrať na význame, pričom svoju rolu zohrá aj správanie sa OPEC. Očakávam, že tak, ako sa budeme približovať k druhej polovici roka, ropa sa vráti k úrovni bližšej k 100 USD.

Európa sa podľa Hansena predzásobila palivami pred februárovým kolom sankcií uvalených na palivá z Ruska. Cena nafty preto klesla o viac ako 20 percent, čím predbehla pokles ropy. To naznačuje, že v súčasnosti sa trhy neboja nedostatku palív.

No nedá sa vylúčiť, že z dlhodobejšieho hľadiska sa to zmení. Zároveň dodáva, že kým Rusko nezníži svoju produkciu a bude ju schopné predať iným zákazníkom, celkový koláč sa nezmenší, len sa zmenia dodávateľské reťazce. Nebude to mať výraznejší vplyv na dodávky nafty do Európy.

Ceny elektrickej energie zostanú volatilné

Európa prežila zimu, čo sa týka zemného plynu, nad očakávania a má dobre našliapnuté aj do ďalšej sezóny, čo uľahčí aj tvorbu zásob na budúcu vykurovaciu sezónu. To sa odzrkadľuje aj na cene, ktorá sa vrátila na úroveň okolo 50 EUR za MWh. Je to síce vyššie ako bola cena pred vojenskou inváziou na Ukrajinu, ale je to veľký vzostup z maxím. Okolo tejto úrovne by mohla dlhšie aj zotrvať. Je to optimistická správa pre odberateľov.

Ceny elektrickej energie majú, na rozdiel od zemného plynu, pred sebou náročnejšiu cestu ovplyvnenú narastajúcim podielom obnoviteľných energií. Ich výroba je totiž, najmä v prípade solárnych či veterných elektrární do veľkej miery závislá od poveternostných podmienok.

Vo všeobecnosti budú klesať aj ceny elektrickej energie, ale zároveň budú počas roka volatilnejšie ako cena plynu. Bude to však podnecovať hľadanie ďalších udržateľných zdrojov energie, až kým nedostaneme pod kontrolu aj elektrickú energiu.

Ole Hansen

Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora