Vyvrcholením konferencie TREND Zdravotnícky manažment 2020 sa stala diskusia s názvom Ako zvládame Covid-19. V nej rozprával Peter Lednický, CEO Alpha Medical, s bývalým šéfom Inštitútu zdravotnej politiky Martinom Smatanom. Zhodli sa na neblahej vízii budúcnosti – hrozí nám tretia a štvrtá vlna.

Nový koronavírus sa totižto podobá omnoho viac na sezónne ochorenie ako na bývalé epidémie MERS a SARS. Kým sa vytvorí kolektívna imunita, bude to aj napriek potenciálu očkovania trvať minimálne celý budúci rok. Počas neho môžeme očakávať na jar tretiu a na jeseň možno až štvrtú vlnu.

Tento potenciál stavia do nelichotivej situácie všetky biznisy, ktoré sú ohrozené sprísnenými epidemiologickými opatreniami. V súčasnej situácii ide hlavne o reštauračné zariadenia, športové či kultúrne prevádzky. Mnoho z nich bude mať problém prežiť vôbec druhú, nieto ešte možné následné vlny.

V takejto situácii sú iba dve možnosti, ako si ich nezlikvidovať. Prvou je, že štát výrazne zvýši pomoc postihnutým prevádzkam. Druhou je možnosť, že sa budú zatvárať iba v situácii, keď to bude absolútne nevyhnutné. Na to je treba široký konsenzus nielen odborníkov ale najmä dátovej podpory, aby všetkým postihnutým bolo zrejmé, že zatvorenie týchto prevádzok sprevádza verejný záujem. A hlavne bude treba výrazne zlepšiť krízový epidemiologický manažment a komunikáciu. 

Marek Krajčí a koronakríza
Neprehliadnite

Zdravotníctvo v rozvrate. To je bilancia pol roka ministrovania Mareka Krajčího

Pri sporivosti vlády je prvý variant ťažko realizovateľný. Zároveň pri extrémne slabej príprave na druhú vlnu a rovnako slabej analytiky epidemiologických dát je v ohrození aj druhý scenár. Je preto zrejmé, že pokiaľ sa zásadne nezmení prístup troch kľúčových členov vlády: premiéra, ministra zdravotníctva alebo ministra financií, slovenský biznis čaká ďalší veľmi smutný rok.