Začnime krátkym štatistickým prehľadom. Prvú dávku vakcíny dostalo zatiaľ 34 percent Slovákov, v porovnaní s 41 percentami Poliakov, 43 percentami Čechov, 48 percentami Nemcov, 55 percentami Maďarov. Aby nebolo pochýb, že nejde o žiadny selektívny výber autora, tak priemer Európskej únie je na úrovni 44 percent. EÚ zaočkovala teda o desať percent viac Európanov ako Slovensko Slovákov.

S Britmi alebo Američanmi sa ani porovnávať nemusíme, pretože tí majú v očkovaní vďaka skorším dodávkam niekoľkotýždňový náskok, no v rámci EÚ je to už iné, všetci sme začínali na približne rovnakých štartovacích pozíciách.

Možno nás to v tejto chvíli až tak veľmi nevyrušuje. Prevádzky sú otvorené, nemocnice sa vyprázdňujú, väčšina z nás si už plánuje letné dovolenky niekde pri mori a úmrtia na covid-19 síce zaznamenávame stále, no s hrozivými prvými mesiacmi roka sa to už nedá porovnávať.

Lenže pokiaľ sa trend nízkeho tempa očkovania nepodarí v priebehu leta zvrátiť, na jeseň môžeme mať veľký problém. Ak príde očakávaná nová vlna, opäť bude umierať viac ľudí ako vo zvyšku Európy.

Zmizol strach, zmizla ochota očkovať sa

Prečo očkujeme pomaly? Kapacity očkovania aj dodávky vakcín by už nemali byť príčinou. Najväčší problém je inde – v nízkom záujme.

Za nízkym záujmom je do veľkej miery priaznivá epidemická situácia. Ak by sme súčasné množstvo vakcín mali už pred dvoma či troma mesiacmi počas najtvrdšieho lockdownu, podstatne viac ľudí by uverilo sloganu štátnej kampane, že vakcína je sloboda. Teraz tí istí ľudia vidia, že slobodní dokážu byť aj bez vakcíny. Spolu s vírusom ustúpil aj strach z nákazy a so strachom zmizla ochota ľudí očkovať sa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa