Medzitým čelia opletačkám s políciou zákonodarcovia okolo Tarabu, ktorí môžu pre súčasnú politickú reprezentáciu predstavovať jazýček na váhach. Dobačovať bez SaS je pre vládu čoraz nereálnejší scenár.

Odchod Juraja Krúpu z poslaneckého klubu OĽaNO skomplikoval expremiérovi Igorovi Matovičovi a premiérovi Eduardovi Hegerovi už aj tak otáznu šancu dovládnuť v oklieštenej zostave bez SaS a s možnou podporou tarabovcov.

Vládna koalícia sa dostala do situácie, v ktorej si chtiac-nechtiac musí vážiť podporu každého jedného poslanca, hoci aj dlhodobo neposlušného či kritického. A tiež strpieť fakt, že niektorí z nich triafajú jej najbolestivejšie miesta, akým je napríklad jasný proukrajinský postoj.

V poslednom období to najviac badať pri Romane Tabák a Milanovi Kuriakovi. Pripomíname, že Tabák pred časom vylúčili z poslaneckého klubu OĽaNO, no koalícii ako takej ostala verná a hovorí sa o jej vstupe do poslaneckého klubu Sme rodina. Kuriak je naďalej členom klubu OĽaNO.

Tabák minulý týždeň podráždila koaličných kolegov príspevkom, v ktorom skritizovala spoločné fotografie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželky Oleny pre magazín Vogue. Snímky, ktoré zhotovila známa fotografka Annie Leibovitzová, sú vraj „strojené“ a „absolútne neprimerané tomu, že desaťtisíce mužov a žien zomierajú v úplne zbytočnom konflikte a milióny ľudí sú od seba odlúčení“.

Kuriak zas vo facebookových komentároch pod príspevkom Televízie TA3 uviedol, že od Zelenského žiada, aby od Spojených štátov prestal pýtať zbrane, pričom USA označil za „najväčšieho agresora“. „Prezident Zelenskyj nech sa odsťahuje do USA, nech si užíva obrovské peniaze a nech neudržiava konflikt, a tým zomieranie nevinných ľudí aj mojich rodákov,“ napísal.

Dodal, že ukrajinský líder nemá záujem o mierové rokovania a vraj s ním nikdy nebude súhlasiť. Kuriak bol tiež jedným zo zákonodarcov, ktorí si v máji nevypočuli videopríhovor Zelenského v slovenskom parlamente.

Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď, ktorý reprezentuje rovnakú stranu, ho v komentároch na facebookovej stránke Zomri označil za stratený prípad. Komentár neskôr zmazal, no jeho existenciu Naďovi pripomínali aj jeho fanúšikovia na oficiálnom ministerskom profile. Naď neodpovedal na otázku Štandardu, prečo komentár odstránil.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa