Trh nehnuteľností pre svoju veľkosť a financovanie na dlh stoji takmer vždy v epicentre finančnej krízy. Inak to nie je ani v súčasnosti. Keď jeho cena začne klesať, tak ako sa to stalo aj v poslednom kvartáli minulého roka, straty sa začnú presúvať na domácnosti, developerov, vlastníkov aj banky.

Kým sa väčšina ľudí pozerá na trh s rezidenčným bývaním, tým skutočným rizikom je trh komerčných nehnuteľností. Nie je to len rast úrokov a pokles cien nehnuteľností, „perfektnú búrku“ spoluutvárajú aj ďalšie parametre, ako je nízky dopyt po komerčných prenájmoch, vysoké konštrukčné a údržbové náklady či nedostatok záujemcov o kúpu.

Prvé praskliny sa začali objavovať v mnohých krajinách sveta. Napríklad, do problémov sa dostal vlastník jedného z najväčších mrakodrapov vo Frankfurte, budovy Trianon. Ten kúpil budovu postavenú v roku 1993 za 670 miliónov dolárov, no už teraz má problémy s jej prefinancovaním a aktuálne rokuje o reštrukturalizácii úveru v objeme 375 miliónov dolárov.

Staršie budovy strácajú atraktivitu a tým aj podnájomníkov. A to mnohí len čakajú na koniec nájomných zmlúv, ktoré nemusia chcieť predĺžiť, najmä nie, ak nájom pôjde hore. Na druhej strane sa ale vlastníci dostávajú do ťažkej situácie, keď im náklady na dlhy prudko rastú a musia sa snažiť svoj cashflow vybalansovať.

Je paradoxné, že budova ECB stojí obďaleč Trianonu a na problémy realitného trhu centrálni bankári nereflektujú a stále naháňajú inflačnú chiméru. Bude to bolestivé pre všetkých.

New Jersey Orders All Malls To Close Amid Coronavirus Pandemic
Neprehliadnite

Bankové turbulencie si hľadajú ďalšiu obeť. Najväčším rizikom je trh komerčných realít

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa