Cathie Woodová je odstrašujúcim príkladom investovania v čase vysokej inflácie. Jej fond ARK Innovation ETF síce v roku 2020 zarobil viac ako 150 percent, no svojim nadšením pre firmy budúcnosti o drvivú časť toho zisku prišla. V poslednom roku stratila dve tretiny trhovej kapitalizácie, keď nedokázala predvídať a prispôsobiť sa šoku spôsobenému rastovými úrokovými sadzbami.

Napriek tomu má C. Woodová momentálne veľmi jasný pohľad na finančné trhy – americký Fed svojou politikou spôsobí deflačný kolaps. Nedá sa s ňou nesúhlasiť. Dôvod je pomerne prozaický.

Hlavné dáta, ktoré Fed sleduje, sú miera nezamestnanosti a miera inflácie. Oba sú však oneskorené ekonomické indikátory. Nedostatok likvidity spôsobí nedostatok úverov, čo spôsobí spomalenie ekonomiky a až následne sa to prejaví na poklese inflácie a nakoniec na poklesne zamestnanosti.

Existujú však predstihové ekonomické indikátory, ktoré o budúcom vývoji ekonomiky hovoria omnoho viac. A tie vyzerajú hrozivo. Aj preto C. Woodová napísala otvorený list Fedu, v ktorom stálo: „Ceny potravín a energií sú nepochybne dôležité, ale neveríme, že by Fed mal bojovať a zhoršovať globálnu bolesť spojenú s ponukovým šokom spôsobeným ruskou inváziou na Ukrajinu“.

Presne to ale robí a sotva prestane robiť. Následkom bude silná ekonomická a finančná kríza.

New Housing In Rural Countryside
Neprehliadnite

Centrálne banky robia ďalšiu veľkú chybu. Zafixovať drahé hypotéky prestáva dávať zmysel

Deflácia v priamom prenose

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa