Nestáva sa príliš často, aby renomovaný ekonóm začal hovoriť o Minského momente. Avšak v pondelok na Bloombergu Ludovic Subran, hlavný ekonóm Allianzu varoval pred „finančnou nehodou“.

Investori by sa mali podľa neho pripraviť na mesiace upravovania cien aktív, ktorý nehoda spôsobí. „Máme všetky ingrediencie potrebné pre Minského moment,“ povedal L. Subran predtým pracujúci vo Svetovej banke a na francúzskom ministerstve financií.

Minského moment

Americký ekonóm Hyman Minsky sa špecializoval na skúmanie procesu, ako prílišné dlhy spúšťajú finančnú nestabilitu. Problémy sa začínajú v dobrých ekonomických časoch, kedy nízke úrokové sadzby podporujú tvorbu nadmerného dlhu.

Rastúce ceny aktív priťahujú ďalší dlh, ktorý však postupom času už negeneruje také zisky ako na začiatku. Cashflow z investície prestáva stačiť na splátky úrokov aj istiny. Čoraz viac rastie Ponziho a špekulatívne investovanie, kde ziskovosť investície závisí už len od rastu hodnoty aktíva.

V časoch vysokého dlhu a gigantických trhových ocenení následne prichádza kríza cashflowu. Taká vznikla naposledy počas globálnej finančnej krízy v roku 2008, keď cena špekulatívnych cenných papierov naviazaných na hypotekárny trh prestala rásť.

Chýbajúci cashflow

Už malý pokles cien aktív je pre investorov žijúcich na prílišnom dlhu zlým znamením. Cashflow, ktorý ich investícia generuje, prestáva stačiť na splátky dlhu. Veritelia z obáv o svoje úvery začnú požadovať ich splácanie, čo investorov núti predávať aktíva. To spôsobí, že z malého poklesu cien aktív sa stáva veľký prepad.  

Cash Crunch: No Respite From Long Queues Outside ATMs
Neprehliadnite

Hugh Hendry: Na zastavenie paniky bude musieť americká vláda zakázať výber peňazí z bánk

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa