Nie bez dôvodu sa hovorí, že nádej umiera posledná. Univerzálna múdrosť hodná životného diela Pabla Coelha si našla svoju cestu aj do sveta slovenskej politiky. Po takmer dvojročnom pôsobení mocenského provizória, ktoré sa s určitou dávkou guráže označuje za vládu zmeny, dočkali sme sa ďalšieho pokusu o záchranu jej imidžu a kredibility.

V politicko-novinárskych kruhoch sa totiž objavil nový nápad, ako sanovať zlyhania vlády Eduarda Hegera. Objektom viacerých fantázií a úvah je palácový prevrat na slovenský spôsob. Myšlienka je vcelku jednoduchá. Premiér využije svoje ústavné právomoci, odvolá neovládateľného ministra financií a zabezpečí si posilnenie svojho mandátu.

Politická eliminácia nepopulárneho ministra dodatočne zabezpečí oddanosť bežného ľudu, médií a koaličných partnerov. Jednoducho povedané, nádej na zmenu ešte stále žije. Prinajmenšom v hlavách tých, ktorí z nejakého dôvodu veria v priechodnosť spomínaného nápadu. Nech znie hocijako ľúbivo a apeluje na ľudskú sentimentálnosť, nachádza sa v ňom viacero dier a vychádza z mylných predstáv.

Osoba, prejav a štýl úradovania Igora Matoviča sú toxické a pre krajinu škodlivé, o tom niet pochýb. Nie je to však jediný dôvod zlyhania súčasnej vládnej garnitúry. Minister financií často inicioval a stál pri najväčších potknutiach a potýčkach koaličnej zostavy.

Zdá sa, že zúčastnení aktéri v poslednej dobe zabúdajú, že na vedenie konfliktu je nevyhnutná účasť minimálne dvoch strán. V slovenskom kontexte by sme pritom mohli hovoriť minimálne o štyroch. A všetky nesú výrazný podiel viny.

Revolúcia trvá
Neprehliadnite

Očista štátu na (ne)slovenský spôsob. Ako OĽaNO opísalo domácu úlohu od Poľska

Heger na bielom koni

Idea emancipácie bývalého predavača exkluzívnej vodky a súčasného predsedu vlády je v mnohom lákavá. V niektorých pasážach obsahuje nevyhnutné logické prvky. Udržať systém, v ktorom nepopulárny predseda najsilnejšej parlamentnej strany drží na uzde výrazne slabšieho premiéra, je náročné aj pre skúsených technológov moci.

Najväčším problémom slovenských (pseudo)pučistov je naivita spojená s potenciálnymi následkami ich konania
 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa