Zahraničný dlh Ruska je malý. Z existujúcich 15 dlhopisov vydaných v hodnote 40 miliárd dolárov iba polovicu držia zahraniční investori. Vzhľadom k príjmom z predaja komodít v objeme stoviek miliárd dolárov ročne je to zanedbateľná suma. Rovnako je to iba zlomok vzhľadom k stovkám miliárd zmrazených dolárov devízových rezerv krajiny. Napriek tomu hrozí Rusku bankrot.

Až doteraz Washington umožňoval ruskej vláde splácať jej dolárový dlh z účtov vedených v amerických bankách. To všetko sa však zmenilo 4. apríla v reakcii Bieleho domu na narastajúcu brutalitu ruských vojsk. Washington v pondelok zrušil výnimku udelenú pre domáce banky zo zákazu vykonávať transakcie s ruskými vládnymi inštitúciami.

JPMorgan po konzultáciách s vládou odmietol prijať platbu za ruské splátky úverov. Riziko bankrotu krajiny sa dramaticky zvýšilo. Cena poistenia 10 miliónov ruského dlhu na jeden rok vzrástla na viac ako 7 miliónov dolárov. Pravdepodobnosť, že Rusko skrachuje sa tak dostala na 87 percent. Ak by k tomu došlo, bol by to prvý medzinárodný bankrot krajiny od roku 1917, kedy komunistická vláda odmietla uznať dlhy cárskeho Ruska.

Rusko bankrotu vzdoruje

Moskva je z amerického kroku rozčarovaná. Hovorca Kremľu Dmitrij Peskov povedal, že Spojené štáty sa snažia krajinu dotlačiť do „umelého bankrotu“. Aby mu v tom zabránilo, Rusko zaplatilo splátky úrokov a dlhu v rubľoch na rubľové účty zahraničných inštitúcii vedené v ruských bankách. To ale stačiť nebude.

Ratingové agentúry totižto tvrdia, že pokiaľ neprebehnú platby v dolároch, bude to považované za bankrot. Nakoniec o tom ale rozhodnú súdy. „Rusko môže tvrdiť, že sú ochotní platiť, majú peniaze na to, aby platili, ale banky im to nedovolia. Nie som si istý, ako si s tým poradia súdy,“ vyjadril sa manažér aktív pre Bloomberg.

Avšak čas sa kráti. Rusko má na nezaplatenie splátky iba 30 dní. Ak sa tak nestane, bude vyhlásený oficiálny bankrot, čo bude mať pre Moskvu bolestivé následky.

Vadiť jej nemusí, že by sa na finančné trhy nemusela dostať roky. Rusko finančné trhy nutne nepotrebuje. Ide však o iný problém, ktorý sa ukázal pri najväčšom bankrote v histórii sveta. Argentínu, ktorá zbankrotovala na 80 miliárd dolárov svojho dlhu v roku 2001 naháňali veritelia ešte roky. Pre Rusko by to bola ďalšia nechcená komplikácia.  

Ako prísť o vojenskú loď

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa