Posledné správy z búrz sú mierne povzbudivé: cena zemného plynu klesla v piatok pod 200 eur za MWh a cena ročnej elektriny sa drží pod 600 eur za MWh. Panika, ktorá tu bola pred pár týždňami, je preč. Súčasné ceny však stále ostávajú devastačne vysoko.

Odrážajú obavy, že dopyt po energiách môže počas zimných mesiacov prevýšiť ich ponuku. Nezávisle od toho, čo predpokladá Goldman Sachs, alebo v čo verí Brusel. Posledné roky svet naučili, že optimizmus nie je ideálna stratégia. Naopak, treba počítať aj s málo pravdepodobnými scenármi.

Preto niektoré európske krajiny a ich energetické spoločnosti začínajú pripravovať plány, ako sa vysporiadať s potenciálnym nedostatkom elektrickej energie. Ten, paradoxne, už minulý týždeň zažila Kalifornia.

SMS zachraňuje Kaliforniu

Amerika si stále dobre pamätá na február minulého roka. Vtedy vlna bezprecedentne chladného počasia spôsobila kolaps energetickej siete. Takmer päť miliónov ľudí ostalo bez elektrickej energie niekoľko dní. Odpojený prúd spôsobil nedostatok tepla, vody aj potravín, čo malo za následok stovky úmrtí.

O rok a pol sa tentokrát kvôli horúčavám do tmy ponorila takmer celá Kalifornia. Vedomý si rizika dopytu prevyšujúceho ponuku, domáci operátor ISO okamžite reagoval. V utorok večer svojim spotrebiteľom poslal urgentnú SMS, aby znížili spotrebu a zabránili tek riadenému vypínaniu siete.

Ľudia poslúchli a odpojili veľké spotrebiče, nepoužívanú elektroniku a znížili termostat pri elektrickom vykurovaní. Situácia sa zlepšila, ale iba krátkodobo. O 15 hodín neskôr im musel poslať ďalšiu SMS. Tá zabrala tiež iba čiastočne. Operátorovi neostalo nič iné, ako pristúpiť ku krátkodobému odpojovaniu užívateľov. Situácia zasiahla zhruba 50-tisíc Kalifornčanov.

SMS má zachrániť aj Francúzsko

Kým Kaliforniu kvárili horúčavy, Európu môže kváriť ľadová zima. Výpočty ukazujú, že ak Európania znížia spotrebu o 10 až 15 percent a zima bude mierna, k blackoutom nedôjde. Tieto výpočty však majú len malú toleranciu na zlé scenáre, najmä chladné počasie.

V stredu francúzsky operátor siete Reseau de Transport d’Electricite oznámil, že pravdepodobne bude musieť počas zimy viackrát požiadať krajinu o zníženie spotreby elektrickej energie. Cieľom bude snaha vyhnúť sa riadeným blackoutom.

Vo Francúzsku totiž zníženie teploty o jeden stupeň znamená zvýšenie dopytu o 2,4 gigawattov, čo predstavuje produkciu dvoch jadrových reaktorov. S jadrom je však problém, keďže vytvára konštantnú energiu. Nárazovú energiu dokáže vyrábať najmä spaľovanie fosílnych palív. Okamžité navýšenie dopytu z dôvodu extrémne chladného počasia nemusí byť preto jednoduché pokryť.

Francúzsky operátor by na situáciu reagoval „červenou“ výstrahou, ktorá znamená, že ponuka je na maxime. Už vtedy by vypínal priemysel a posielal SMS správy domácnostiam, aby znížili svoju spotrebu.

Ak príde k bodu zlomu, operátorovi neostane nič iné, ako riadene vypínať domácnosti na dve hodiny. Cieľ drastického opatrenia je jediný – zabrániť kolapsu celej siete, tak, ako sa to stalo v Texase. Ide o extrémny scenár, ktorý ale nie je nepredstaviteľný.

Francúzsky problém

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa