Všetko sa pokazilo naraz. Spolu so studenou vlnou, ktorá koncom minulého týždňa dorazila na americký stredozápad, prišiel kaskádovitý výpadok elektrickej produkcie.

Jedna po druhej začali vypadávať elektrárne na zemný plyn, uhlie, veterné turbíny, a dokonca aj jadrové elektrárne. Voda zamrzla a mnohí ľudia museli splachovať roztopeným snehom.

Texaské domácnosti nie sú zvyknuté ma mrazivé teploty. Iba zriedkakedy teplota v tomto americkom štáte poklesne pod nulu. Začiatkom tohto týždňa sa teploty dostali k -20 stupňom Celzia.

Väčšina Texasanov využíva na vyhrievanie domácností elektrickú energiu. Dopyt po nej prudko vzrástol práve v čase, keď sa produkcia začala boriť s problémami.

Texas využíva na produkciu elektrickej energie najmä zemný plyn a uhlie. Studené teploty však spôsobili, že ťažobné vrty zamrzli. Dôvodom sú tekutiny, ktoré sa používajú v hlavách vrtov.

Podobný problém zaznamenali aj v atómových elektrárňach, kde zamrzol prísun vody, ktorá slúži na produkciu vodnej pary poháňajúcej turbíny.

Celkový výpadok tepelných zdrojov dosiahol 30 GW, čo je takmer polovica ich projektovanej kapacity.

Problém veterných turbín

Iný problém postihol veterné elektrárne. Dážď zamŕza na vrtuliach veterných turbín a spôsobuje stratu ich efektivity. Zhoršujúca sa aerodynamika nakoniec spôsobí, že sa zastavia. Výpadky veternej energie znížili produkciu elektrickej energie o ďalšie 4 GW.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa