O ekonomickom spomalení, recesii a kríze sa za posledný rok popísalo toľko článkov, že ak by sa vytlačili, polovica národa by mohla kúriť celú zimu. Autor tohto stĺpčeka, pochopiteľne, takisto prispel svojím dielom.

Odborníci poukazujú na viaceré faktory, ktoré indikujú spomalenie, vymýšľajú nové a presnejšie modely a revidujú staré dáta. Vždy, keď to už-už má prísť, nakoniec ekonomika vykáže lepšie výsledky ako sa čakalo.

EBE 12 Timonium - Na snímke veterník vo forme koňa s vlajkou na streche v nákupnom centre oproti dostihovej dráhe Timonium Race Track v americkom štáte Maryland pri západe slnka 3. januára 2023. FOTO TASR/AP

A weather vane displays a horse and a flag at a shopping center across the street from the Timonium Race Track during the sunset hour, Tuesday, Jan. 3, 2023, in Timonium, Md. (AP Photo/Julio Cortez)
Neprehliadnite

Fed zverejnil nový prieskum, v polovici štátov USA už ekonomika chladne

Ak ekonomické modely vykazujú zmiešané výsledky, čakanie na recesiu by si experti mohli spestriť rozhovormi s ľuďmi, ktorí sú priamo pri ozubených kolesách ekonomiky. Nie, nehovorím o bankároch. Ide o šoférov v preprave, čí už kamiónovej alebo osobnej. Sú to spojené nádoby.

Kamióny majú nezastupiteľné miesto v slovenskej aj celej európskej ekonomike, pretože stoja až za sedemdesiatimi percentami prepravy tovarov. Keď ekonomika prudko rastie, šoféri kamiónov majú cenu zlata. Hoci sa veľa hovorí o tom, ako raz budú kamióny jazdiť sami, je to hudba budúcnosti. Dnes a ani zajtra bez skúseného šoféra tovar nedodáte.

Počas boomu v ekonomike preto „nejsou lidi“ a problém majú aj v autobusovej preprave. Stačí si spomenúť na jeseň 2021, keď v Bratislavskom kraji začínala nová autobusová spoločnosť. Mala problém získať ľudí.

Iste, dôvodov bolo možno viac a svojou troškou prispela aj časová tieseň, ale skrátka a dobre, neboli ľudia. Nový prepravca robil náborové kampane a pridával nové a nové benefity pre nových šoférov. Trvalo to dlhé mesiace.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa