Ceny plynu a elektriny v Európe za posledných pár mesiacov vzrástli na bezprecedentnú úroveň. Mnoho európskych lídrov reagovalo na divoké výkyvy na európskych energetických burzách obviňovaním trhov. Zastreliť posla však nikdy nie je správny prístup.

Pre európskych politikov extrémna volatilita energetických trhov dokazuje, že tieto trhy už nie sú racionálne. V skutočnosti sa zemný plyn stáva nedostatkovým tovarom a ceny energií tomu jednoducho zodpovedajú. Ruské zastavenie Nord Streamu I nebolo neočakávané, keďže zásoby plynu v Európe sa rýchlo zvyšujú a ruský prezident Vladimir Putin vie, že ak bude Európa pripravená na zimu bez ruského plynu, stratí svoj geopolitický vplyv.

Rozsah problému je obrovský. Predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu, pokrývalo asi 30 percent európskych potrieb plynu. Od februára sú európske krajiny nútené kompenzovať túto stratu úsporami energie a dovozom z alternatívnych zdrojov. Pokiaľ ide o úspory, výsledky sú zmiešané. Vysoká cena plynu už viedla priemysel k obmedzeniu a používaniu alternatívnych palív alebo zníženiu výroby, pričom nemecké spoločnosti spotrebovali v júni o 20 percent menej plynu v porovnaní s minulým rokom.

Najväčšími spotrebiteľmi plynu v zimných mesiacoch však budú domácnosti – a keďže počasie bude chladnejšie, bude ťažké presvedčiť ľudí, aby obmedzili vykurovanie svojich domovov. Európske vlády už vyzývajú spotrebiteľov, aby stíšili termostaty a menej sa sprchovali teplou vodou. Takéto výzvy však budú mať pravdepodobne malý vplyv a očakáva sa, že sprísnenie pravidiel pre verejné budovy prinesie podobne malé úspory.

Zabezpečenie toho, aby si domácnosti uvedomili nedostatok plynu, bude rozhodujúce pre to, aby Európa prežila zimu bez toho, aby sa musela uchýliť k prídelovým opatreniam. Ceny plynu pre domácnosti sa od augusta 2021 v priemere zdvojnásobili , no mnohí spotrebitelia si to ešte naplno nevšimli, pretože v letných mesiacoch spotrebúvajú oveľa menej plynu a platia fixné mesačné sumy, ktoré sa neskôr upravia smerom nahor. Napriek tomu rastúce ceny energií už podnecujú masívne protesty na celom kontinente.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa