Zakladateľ najväčšieho hedžového fondu na svete, Ray Dalio z Bridgewaters, sa vo svojom poslednom statuse na LinkedIne pustil do ekonómov, ktorí nerozumejú ekonómii. A nevynechal ani centrálne banky, ktoré značne preceňujú svoje sily a schopnosti.

Počuť domnelých „odborníkov“ hovoriť o tom, čo sa teraz deje na trhoch a v ekonomike, je ako počúvať škrabance klincami o tabuľu, pretože zvyčajne hovoria nesprávne veci skôr erudovaným spôsobom než zdravým rozumom. Trhy a ekonomika sú poháňané oveľa jednoduchšími prepojeniami. Najdôležitejšie z nich opísal v 30-minútovom animovanom videu „Ako funguje ekonomický stroj“. Ide o najdôležitejšie ekonomické video v histórii.

Fakty o ekonomike

„Bežne počúvam, že Fed musí sprísniť svoju politiku a veci budú opäť fungovať. Som presvedčený, že je to naivné a zároveň v rozpore s tým, ako funguje ekonomický stroj,“ píše R. Dalio.

Fakty sú také, že: 1) ceny rastú, keď sa objem výdavkov zvýši o viac, ako sa zvýši množstvo predaného tovaru a služieb, a 2) spôsob, akým centrálne banky bojujú s infláciou, spočíva v tom, že ľuďom a firmám odoberajú peniaze a úvery, aby znížili ich výdavky.

Zatiaľ, čo sprísnenie menovej politiky znižuje infláciu, pretože ľudia míňajú menej, nezlepšuje stav ekonomiky, pretože odoberá kúpnu silu. Len presúva časť žmýkania ľudí prostredníctvom inflácie k ich žmýkaniu tým, že im dáva nižšiu kúpnu silu.

Jediný spôsob, ako zvýšiť životnú úroveň z dlhodobého hľadiska, je zvýšiť produktivitu - a to centrálne banky nedokážu robiť.

Dlhové cykly

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa