Nedávno som sa zúčastnil Čínskeho rozvojového fóra (CDF) v Pekingu, každoročného stretnutia vedúcich predstaviteľov zahraničného obchodu, akademikov, bývalých politikov a najvyšších čínskych predstaviteľov. Tohtoročná konferencia bola prvou, ktorá sa konala osobne od roku 2019, a západným pozorovateľom ponúkla príležitosť stretnúť sa s novým vysokým vedením Číny vrátane nového premiéra Li Čchiang.

Podujatie aj jemu ponúklo prvú príležitosť nadviazať kontakt so zahraničnými predstaviteľmi od nástupu do funkcie. Aj keď sa veľa hovorilo o tom, že čínsky prezident Si Ťin-pching vymenoval blízkych lojalistov na kľúčové pozície v rámci Komunistickej strany Číny a vlády, naše diskusie ponúkli detailnejší pohľad na ich politiku a štýl vedenia.

Predtým, ako sa v marci stal premiérom, pôsobil Li ako tajomník Komunistickej strany Číny (KSČ) v Šanghaji. Ako ekonomický reformátor a zástanca súkromného podnikania zohral kľúčovú úlohu pri presviedčaní Tesly, aby v meste postavila megatováreň. Počas pandémie presadzoval prísnu politiku nulového covidu a dohliadal na dvojmesačnú uzáveru Šanghaja.

Li Čchiang bol za svoju lojalitu odmenený a nestal sa z neho obetný baránok za zlyhanie politiky covidu. Jeho blízky vzťah so Si Ťin-pchingom mu tiež umožnil presvedčiť čínskeho prezidenta, aby zvrátil obmedzenia nulového covidu, keď sa táto politika ukázala ako neudržateľná. Počas nášho stretnutia Li zopakoval záväzok Číny „reformovať sa a otvoriť sa“, čo je odkaz, ktorý vyjadrili aj iní čínski lídri.

Liov pozoruhodný vtip ostro kontrastoval s rezervovanejším správaním bývalého premiéra Li Kche-čchianga, s ktorým sme sa stretli v predchádzajúcich rokoch, keď bol premiérom. Počas nášho stretnutia rozosmial generálneho riaditeľa Apple Tima Cooka tým, že svoju radostnú náladu pripísal virálnemu videu, na ktorom Cookovi tlieskajú davy počas návštevy predajne Apple v Pekingu . Dokonca žartoval o videu amerických zákonodarcov grilujúcich generálneho riaditeľa TikTok Shou Zi Chewa, ktoré sa ten týždeň tiež stalo virálnym. Na rozdiel od Cooka sa ale sužovaný šéf TikTok sa počas vypočutia v Kongrese neusmieval. Liov vtip obsahoval implicitné varovanie, že hoci sú americké firmy v Číne stále vítané, čínska vláda môže hrať tvrdo, ak sa s jej firmami a záujmami v Spojených štátoch zaobchádza tvrdo.

Liova zastretá hrozba zachytáva súčasný čínsky postoj k USA. Hoci vedúci predstavitelia hospodárskej politiky v Číne často hovoria o otvorení, čínska politika stále uprednostňuje bezpečnosť a kontrolu pred reformami. Čchin Kang, nový čínsky minister zahraničných vecí, zaujal počas svojho prejavu v CDF jastrabie stanovisko. Implicitne zaútočil na USA a varoval západných účastníkov, že zatiaľ čo Čína sa snaží zachovať otvorený globálny obchodný režim, krajina rázne zareaguje na akýkoľvek pokus zatiahnuť ju do novej studenej vojny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa