Index ekonomického sentimentu* pokračuje v septembri v strmom poklese, keď z augustových -3 bodov poklesol na -28 bodov. (hranica medzi očakávaním zrýchlenia a spomalenia je 0 bodov).

Index CFA Society

* Index ekonomického sentimentu meria očakávania slovenských ekonómov ohľadom vývoja ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch.

** Všetky indexy v prieskume sú vypočítané ako rozdiel medzi percentom kladných a záporných odpovedí. Najvyššie možné skóre je +100 a najnižšie -100 bodov.

Hlavným dôvodom prečo ekonómovia naďalej očakávajú spomaľovanie slovenskej ekonomiky je predpoklad opakovaného sprísnenia pandemických opatrení, ktorý za jeden z dôvodov spomalenia označilo až 63 percent respondentov (o 10 percent viac v porovnaní s augustom). Ako ďalšie hlavné dôvody spomalenia uviedli respondenti slabý záujem o očkovanie (31 percent) a výrazné zrýchlenie inflácie (24 percent).

CFA SOCIETY INDEX EKONOMICKÉHO SENTIMENTU - september 2021
Zdroj: CFA Society Slovakia

Hlavnými faktormi, pre ktoré respondenti očakávajú pozitívny vývoj ekonomiky boli nízka báza (24 percent), odložená spotreba (22 percent) a expanzívna fiškálna politika (21 percent).

Index hodnotenia aktuálnej situácie slovenskej ekonomiky pokračoval už druhý mesiac po sebe v poklese a dostal sa na úroveň 31 bodov, keď poklesol o 18 bodov.

CFA SOCIETY INDEX EKONOMICKÉHO SENTIMENTU - september 2021
Zdroj: CFA Society Slovakia
CFA SOCIETY INDEX EKONOMICKÉHO SENTIMENTU - september 2021

Trend negatívnych očakávaní sa prejavil aj pri ekonomikách Eurozóny a USA, keď index očakávaného vývoja poklesol v oboch ekonomikách na úroveň -8 bodov.

Po augustovom náraste zaznamenali v septembri vyhliadky pre vývoj na akciových finančných trhoch pokles a potvrdili tak dlhodobý klesajúci trend.

CFA SOCIETY INDEX EKONOMICKÉHO SENTIMENTU - september 2021
Zdroj: CFA Society Slovakia

Index očakávaného vývoja na amerických akciových trhoch poklesol z augustových 39 bodov na 16 bodov a na európskych z 29 bodov na 14bodov.

Očakávania vývoja výnosov z desaťročných slovenských a nemeckých dlhopisov pokračovali v raste a z augustových 25 bodov stúpli na 39 bodov, resp. z 26 bodov na 34 bodov Pri amerických dlhopisoch bol zaznamenaný mierny pokles z 46 bodov na 43 bodov.

CFA SOCIETY INDEX EKONOMICKÉHO SENTIMENTU - september 2021
Zdroj: CFA Society Slovakia
CFA SOCIETY INDEX EKONOMICKÉHO SENTIMENTU - september 2021

Celkové výsledky - september 2021

CFA - index ekonomického sentimentu - september
Zdroj: CFA Society Slovakia
Účastníci prieskumu CFA

Across Private Investments, Asset Management SLSP, Babocky Investment Office, Centrum pre hospodárske otázky, ČSOB Banka, Ekonomická fakulta UMB, Ekonomická fakulta TUKE, European Investment Centre, Európska banka pre obnovu a rozvoj, EY Slovenská Republika, Fakulta managementu UK, Fin4You, FINAX, Finstat, Hospodárske Noviny, IAD Investments, Infinity Capital, Infostat, IPM Group, ING, Inštitút finančnej politiky, J&T Banka, KPMG Slovensko, Kooperativa, LookingEast, , Metatron Capital, NN, Partners Asset Management, Pevoni, Privatbanka, ProRate, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, Sandberg Capital, Slovak Investment Holding, Slovca, Slovenská Sporiteľňa, Sympatia Financie, Tatra Asset Management, Tatra Banka, Trend, Twin Capital, Unicredit Bank, VÚB, VÚB Asset Management, VÚB Generali, Wealth Effect Management, WOOD & Company, XTB, 365.bank, 365.invest

CFA - poznámka
* Všetky indexy v prieskume sú vypočítané ako rozdiel medzi percentom kladných a záporných odpovedí. Najvyššie možné skóre je +100 a najnižšie -100 bodov.
CFA Society Slovakia
CFA Institute je popredné globálne združenie profesionálov v oblasti riadenia investícií, ktorá združuje investičných analytikov, manažérov portfólií a ďalších finančných profesionálov. Hlavným cieľom tejto spoločnosti je formovanie investičnej profesie propagovaním najvyšších štandardov etiky, vzdelania a profesijnej excelencie pre všeobecný úžitok celej spoločnosti. Inštitút poskytuje záujemcom možnosť dosiahnuť celosvetovo uznávanú kvalifikáciu Chartered Financial Analyst (CFA). V súčasnosti má viac ako 175-tisíc členov a 354-tisíc kandidátov v 164 krajinách.