Tak nám schválili strop na plyn, povedal by dobrý voják Švejk. Možno to nie je úplne vhodný citát na začiatku komentára o dôležitom nástroji v boji proti energetickej kríze.

Na druhej strane, španielska ministerka pre ekologickú transformáciu Teresa Ribena ponúka iný pohľad: „Je to absolútne nevykonateľné, neefektívne a úplne mimo. Je to zlý vtip.“ Tento názor nie je medzi ministrami členských štátov EÚ ojedinelý. Otázka znie, prečo sú takí nespokojní. Chceli strop na zemný plyn, tak majú jeho návrh. Môžu súhlasiť, alebo ho odmietnuť.

Kľúčom ku všetkému bol samozrejme HiNAS 2.0. Tento systém totiž dokáže v reálnom čase zaznamenávať a analyzovať signály zo senzorov a reagovať na ne nielen rýchlo a efektívne, ale aj v súlade s pravidlami námornej dopravy.
Neprehliadnite

Európa nevie, čo so zemným plynom - je ho príliš veľa. Cena klesla do záporných hodnôt

Problémom je však práve ten návrh. Parametre sú nastavené nasledovne. Cenový strop sa spustí, ak cena plynu na burze TTF v Holandsku presiahne 275 eur za megawatthodinu (MWh) počas desiatich obchodných dní po sebe. To znamená, že cena by nad touto úrovňou musela zostať dva týždne.

Existuje ešte aj druhá podmienka. Ceny na tej istej burze musia byť o 58 eur vyššie, ako je benchmark pre európske dodávky LNG. Ten ešte pravdepodobne neexistuje (pracuje sa na tom), ale to je najmenší problém.

Kľúčové je, že tieto podmienky by neboli splnené ani počas vrcholov energetickej krízy počas leta 2022. Cena plynu bola síce vyššia ako spomínaných 275 eur, ale neudržala sa tam dlho. V skutočnosti sú ceny teraz oveľa nižšie. V pravidlách sa hovorí o cene dodávky na ďalší mesiac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa