Záujemcovia o elektrické autá sa v mnohých krajinách sveta môžu tešiť. Silný boj o podiel na trhu medzi konkurentmi, vládne dotácie a spomaľujúca sa ekonomika spôsobila, že elektromobily je možné kúpiť omnoho lacnejšie ako pred pár mesiacmi.

Napríklad Tesla znížila ceny áut v Spojených štátoch v tomto roku už piatykrát. Niektoré vozidlá tam zlacneli v porovnaní s koncom minulého roka až o pätinu. Ale nie je to iba vec Spojených štátov. Napríklad v Spojenom kráľovstve išli ceny niektorých modelov Tesly dolu o osem tisíc libier. Ceny základných modelov sa tak dostali na úroveň takých značiek ako Škoda či Kia.

Je vysoko pravdepodobné, že podobné zľavy už o niekoľko mesiacov začnú uplatňovať aj predajcovia áut so spaľovacími motormi. Nebudú mať na výber.

Krátkodobá radosť sa rozplynie

Predaje automobilov v západnej Európe dosahujú prudký rast. V marci sa medziročne zvýšili o 26 percent, keď zaznamenali 1,3 milióna kusov. To by mohlo naznačovať vysoký záujem o nové vozidlá. V skutočnosti ide však o bázický efekt porovnania s marcom 2022, kedy spotreba utrpela šok.

Pre tento rok sa v západnej Európe v skutočnosti očakávajú predaj automobilov iba na úrovni okolo 11 miliónov kusov, čo je stále o takmer štvrtinu menej ako pred covidom.

Podobný optimizmus ako v prípade predajov by mohol vyplývať aj z čísiel priemyselnej výroby. Tú vo februári potiahli najmä automobilky. V Nemecku ich produkcia medzimesačne vzrástla o vyše sedem percent a ukázala, že nedostatku čipov a zahltených dodávateľských reťazcov je koniec.

Ešte lepšie na tom bola česká produkcia automobilov, ktorá medziročne vzrástla o vyše štvrtinu. Táto zvýšená výroba má však jeden háčik, ktorý spôsobí, že v druhom polroku bude trh zaplavený vozidlami, no dopyt vymizne.

Stock Markets Re-Open After Dow Takes A Deep Dive
Neprehliadnite

Prepad akcií bánk je prípravou investorov na recesiu. Centrálni bankári tomu stále nerozumejú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa