Posledné dva roky výrazne „nakopli“ v zdravotníctve najmä farmaceutické firmy, ktoré dokázali vyvinúť a následne dodávať vakcíny proti Covid-19 do celého sveta. Výsledkom boli výrazné zisky a rast ich akcií. S utlmením pandémie tento zdroj príjmov zoslabol. Ako dnes vyzerá situácia medzi zdravotníckymi firmami a sú investične ešte stále zaujímavé?

V zdravotníctve dominuje poskytovateľ starostlivosti a výrobcovia liekov

Sektor zdravotníctva sa dá v princípe rozdeliť na 6 oblastí: výrobcov liekov, riadenú zdravotnú starostlivosť, zdravotnícke zariadenia, diagnostiku a výskum, zdravotnícke inštitúcie a biotechnológie. V tejto analýze som sa pozrel na najväčšie firma podľa trhovej kapitalizácie. Vôbec najväčšou firmou, ktorá pôsobí v zdravotníctve, je UnitedHealth Group Inc s trhovou kapitalizáciou 465,46 miliardy USD.

Táto firma pôsobí v oblasti riadenej zdravotnej starostlivosti. Dvojkou v rebríčku je výrobca liekov Johnson & Johnson s trhovou kapitalizáciou 458,99 miliardy USD. Prvých sedem miest v TOP 10 patrí americkým firmám a až na ôsmom mieste je prvá európsku firma, švajčiarsky Novartis s kapitalizáciou 207,14 miliardy USD.

12 najväčších zdravotníckych spoločností podľa trhovej kapitalizácie
Zdroj: Finviz
12 najväčších zdravotníckych spoločností podľa trhovej kapitalizácie

Akcie UnitedHealth Group Inc sú vysoko a ďalej porastú

UnitedHealth Group je aktívna v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, vývoji špecializovaného softvéru a poradenských služieb v oblasti dát. Do skupiny patria „dcéry“ UnitedHealthcare, OptumHealth, OptumInsight a OptumRx. Každá pôsobí v inej oblasti, čím celá skupina zastrešuje široké spektrum služieb.

Aj tento faktor bezpochyby prispel k jej úspechu. Príjmy UnitedHealth Group v prvom kvartáli 2022 medziročne narástli o 10 miliárd dolárov (14 percent) na 80,1 miliardy dolárov. Výrazne vystrelil aj zisk, a to z minuloročných 5,3 miliardy na 7 miliárd dolárov. No a údaje, ktorý najviac zaujíma investorov – zisk na akciu – dosiahol 5,27 dolára (resp. 5,49 dolára po úprave).

Vývoj akcií UnitedHealth Group za posledných päť rokov
Zdroj: Trading Economics
Vývoj akcií UnitedHealth Group za posledných päť rokov

Výsledky skupiny sú stabilné, a to sa odráža aj na raste ceny akcií. Za ostatných päť rokov sa s malými korekciami vyšplhali až na hodnotu 489,43 dolárov. Predikcie analytikov zo spoločnosti Tipranks ukazujú optimizmus okolo ďalšieho rastu. 15 z nich odporúča akcie nakupovať, štyria akcie držať a žiadny analytik nevidí dôvod na predaj. Cieľové ceny v ich predikcii reflektujú vysoké očakávania. Najvyššia cieľová cena v predikcii dosiahla 665 dolárov a priemerná cieľová cena 588 dolárov. To znamená, že analytici Tipranks veria v jasný rastový potenciál.

Johnson & Johnson má okrem vakcíny proti Covid-19 široké portfólio

Spoločnosť Johnson & Johnson sa stala široko známou najneskôr pri vývoji a dodávkach vakcíny proti Covid-19. To však zďaleka nie je jediná oblasť, v ktorej vyvíja a dodáva lieky. Pri posledných finančných výsledkoch za prvý kvartál 2022 o niečo zaostala za očakávaniami analytikov. Konkrétne, tržby (23,4 miliardy dolárov) mierne zostali pod očakávaniami (23,6 miliardy dolárov). Avšak ziskovosť na akciu (2,67 USD) bola vyššia ako očakávaných 2,58 USD. Čistý zisk firmy dosiahol 5,15 miliardy dolárov, čo je 17 percent medziročný pokles. A to aj napriek predaju vakcín za 457 miliónov dolárov.

Johnson & Johnson investuje ročne do výskumu a vývoja liekov výrazných 4,5 mld. dolárov. Dlhodobo sa radí do desiatky najväčších predajcov liekov na svete a bez ohľadu na vývoj pandémie má všetky predpoklady, aby sa v tejto pozícii udržal.

Vývoj akcií spoločnosti Johnson & Johnson za posledných päť rokov.
Zdroj: Trading Economics
Vývoj akcií spoločnosti Johnson & Johnson za posledných päť rokov.

Akcie Johnson & Johnson s istými korekciami neustále rastú a aktuálne sa nachádzajú na hodnote 173,71 dolárov. Z desiatky analytikov spoločnosti Tipranks odporúčajú šiesti prikupovať ďalšie akcie firmy, zatiaľ čo štyria odporúčajú pozíciu držať. Opäť žiadny z nich neodporúča predaj. Aj cieľové ceny hovoria o očakávanom raste: priemerná cieľová cena má hodnotu 193,70 dolárov a najvyššia cieľová 215 dolárov.

Zdravotníctvo je investičné perspektívne

Zdravotnícky segment - a osobitne zdravotná starostlivosť a vývoj a výroba liekov – patria medzi defenzívne sektory, ktorým sa darí aj v časoch neistoty. Aj obe najväčšie firmy v rebríčku ukazujú pozitívne vyhliadky. Kým UnitedHealth Group má širokú základňu v rôznych segmentoch, Johnson & Johnson vo veľkom investuje do vývoja liekov v rôznych medicínskych indikáciách a nespolieha sa len na vakcíny proti covidu. Aj napriek miernemu poklesu zisku nič neindikuje problémy do budúcnosti. Príklad týchto firiem ukazuje, že zdravotníctvo má investične jasnú perspektívu.

Peter Svoreň

Riadi medzinárodné operácie brokera APME FX TRADING EUROPE a je zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Je členom vrcholového manažmentu spoločnosti APME FX TRADING EUROPE, vedie oddelenie investičného výskumu a je členom výboru pre riadenie rizík.  Má inžiniersky titul z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Okrem práce na uvedených projektoch sa zaujíma o nové technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora