Tento pred-výberový proces prebieha v skúmaní životopisov. Iba menšia časť z nich je pozvaná na pohovor. Veľa firiem má niekoľko kôl pohovorov a do toho výsledného sa väčšinou dostanú len top dvaja až traja uchádzači. To, čo vo výsledku zaváži, nie sú vždy len zručnosti, ale aj osobnosť a hodnoty, ktoré do firmy môže priniesť.

Spoločnosť Profesia analyzovala reakcie na zverejnené ponuky na pracovnom portáli Profesia.sk a skúmala čas, koľko firmám trvá, kým na otvorenú pracovnú pozíciu nazbierajú 10 reakcií. V júli 2022 to trvalo spoločnostiam v priemere 3,4. V porovnaní s júlom minulého roka, je to o pol dňa menej.

Za posledné 2 roky získali firmy 10 životopisov najrýchlejšie vo februári 2021 a najdlhšie to trvalo minulý december. Počas pandémie, keď bolo menej zverejnených pracovných ponúk, bola táto úloha pre zamestnávateľov jednoduchšia.

Teraz je situácia na trhu práce úplne iná. Máme rekordné množstvo otvorených pracovných pozícií, čo samozrejme znižuje aj počet reakcií zo strany kandidátov. V priemere však spoločnosti nazbierajú 10 životopisov za 3 a pol dňa.

Zbieranie životopisov
Zdroj: Profesia.sk

To, ako dlho firme trvá či nájde vhodného kandidáta závisí najmä od náročnosti a špecifickosti danej pozície. Faktorov, ktoré na to vplývajú je však mnoho. Ide napríklad o to, koľko je podobných otvorených pozícií a čo v nich konkurencia ponúka. Uchádzač vždy zvažuje hlavne svoje možnosti. Okrem toho, či ho daná pracovná náplň zaujala sa sústredí aj na plat, benefity, prípadné odmeny či imidž a ďalšie smerovanie konkrétnej firmy.

Dominika Macháčová

Pracuje ako dátová analytička spoločnosti Profesia, kde sa zaoberá najmä dátami o pracovnom trhu. Je absolventkou Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, odboru manažérska matematika.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora