1. Herci a režisér

Proti Matovičovi sa otvoril ďalší front. Jeho odchod už nežiadajú len SaS, médiá a prezidentka. Na ihrisko nastupujú aj herci a umelci okolo Richarda Stankeho, ktorý sa hral na ľudového tribúna aj v roku 2018. No hral sa na neho len dovtedy, kým ho aktivisti okolo Šeligu a Kisku nestiahli a neposlali domov.

A práve to ho diskvalifikuje.

Otázku, či má alebo nemá Matovič odísť z vlády a či by to vyriešilo jadro problému, necháme bokom. Aktuálne je otázne to, či sa majú politickí lídri riadiť „petičnými“ výzvami novinárov, infuencerov, hercov, umelcov a celebrít. Hlavne ak za nimi cítiť réžiu politických aktivistov.

Výzva hercov verne kopíruje líniu väčšiny médií, ktoré desí predstava, že Kolíková a SaS by opustili vládu a koalícia by sa po ich odchode opierala o podporu „fašistov“. Táto obava je pritom čisto fantómová. Taraba a Kuffovci nie sú fašisti. A s kotlebovcami či s Republikou nikto z koalície neráta.

Navyše na odchod SaS z koalície netlačí Matovič. Odchod oznámil Sulík. S vysvetlením, že Matovič je pre SaS neprijateľný.

Teraz, keď hrozí, že Matovič nebude ďalej ustupovať a Sulík s Kolíkovou sa z vlády vystrelia sami, tu máme zrazu malý poplach. Médiá spustili „protifašistickú kampaň“. Keď nezabrala (Matovič predsa s fašistami nerokuje), na bojisko nastupujú zálohy – herci, celebrity a ich tribún Stanke.

Práve pri Stankem pritom môžeme mať pochybnosti, či koná samostatne, alebo slúži iným záujmom.

Tie pochybnosti majú koreň v roku 2018. Aktivisti Za slušné Slovensko (blízki Prezidentskému palácu) pozvali Stankeho na tribúny. Stal sa hlasom masových verejných protestov, ktoré po vražde Jána Kuciaka žiadali koniec vlády Smeru a predčasné voľby. Protesty mali rekordnú podporu. A mimoriadnu silu.

Lenže keď smerovali do veľkého finále, prišlo nečakané a vysoko sporné rozhodnutie, aby organizátori protesty vypli. Dôvod: poniektorí ľudia v pozadí si neželali, aby to zašlo priďaleko, teda k predčasným voľbám. Pretože progresívci mali v prieskumoch štyri percentá. A povestná „Kiskova strana“ existovala len vo Worde (čakalo sa, kým Kiska skončí v úrade prezidenta v roku 2019).

Prezident Kiska v marci 2018 prikývol na plány Fica s pokračovaním vlády Smeru (pod vedením Pellegriniho). Na organizátorov protestov sa pritlačilo, aby sa odmlčali a vyparili. Viacerých z nich to pobúrilo, nesúhlasili, nechápali dôvody, cítili sa podvedení, zneužití, zradení… No aktivista Šeliga poslúchol a protesty odvolal.

A poslúchol aj „tribún“ Stanke.

Demonštrácie proti Smeru síce živelne pokračovali, no už bez podpory tretieho sektora a médií. Nakoniec vyšumeli. A čakalo sa na Kiskovu stranu.

Aktivista Šeliga sa dočkal. Stal sa prominentom strany Za ľudí.

A dočkal sa aj Stanke. Prezident Kiska mu udelil štátne vyznamenanie za mimoriadne zásluhy.

Odvtedy môžeme predpokladať, že zaslúžilý umelec Stanke – či už vedome, alebo nevedome – slúžil nielen záujmom ulice, ale aj záujmom Prezidentského paláca.

A zjavne mu to vydržalo až dodnes.

2. Keď EÚ konšpiruje

Je smutné, ak EÚ pracuje s klebetami a konšpiráciami. A ešte smutnejšie je, ak na ich základe zaradí občana na čierny zoznam a odstaví ho od majetku a bankových účtov. Bez súdu.

Ako sme informovali v utorok, presne toto sa stalo občanovi Slovenskej republiky Jozefovi Hambálkovi, ktorý v minulosti spolupracoval s ruským motorkárskym klubom Noční vlci. Rada EÚ jeho meno dopísala na protiruský sankčný zoznam. Medzi ruských oligarchov a politikov. Znamená to, že občan členskej krajiny EÚ Hambálek má mať zablokovaný majetok, účty. A nesmie sa zdržiavať na území EÚ.

Zarážajúce sú nielen sankcie (v podstate nevykonateľné – občana Hambálka predsa EÚ nemôže vyhnať z EÚ). Zarážajúce je aj to, že sú zdôvodnené nepravdivými tvrdeniami. Konšpiráciami o tom, ako vraj Hambálek využíva bývalé vojenské objekty, vyradené tanky a ako zabezpečuje výcvik Nočných vlkov pre boje na Ukrajine.

Nič z toho nie je pravda. Dokonca aj niektorí progresívni novinári tvrdenia Rady EÚ vyvrátili a Hambálka sa čiastočne zastali.

Ak by dôvody hoci len čiastočne sedeli, minister obrany Naď a vedenie Vojenského spravodajstva by mali okamžite skončiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa