Systém autopilot má postupne doviesť vozidlá Tesla k úplnej samostatnosti. Pri piatom stupni by malo byť vozidlo úplne schopné samostatnej jazdy bez akéhokoľvek zásahu zo strany vodiča. Zakladateľ firmy v januári povedal investorom, že „je takmer presvedčený, že jeho autá prekročia spoľahlivosť ľudského vodiča do konca tohto roka“.

Reči sa hovoria a chlieb sa je

Jazda bez zásahu vodiča by evokovala najvyšší piaty stupeň autonómnosti, no šéf vývoja softvéru funkcie autopilot CJ Moore si myslí čosi iné. Kalifornskému Úradu registrácie vozidiel prezradil, že výroky E. Muska v otázke vývoja systému autonómnej jazdy nezodpovedajú realite. Tesla je podľa neho v skutočnosti na druhom stupni samostatnosti, takže stále vyžaduje dohľad vodiča.

Stupnica autonómnosti vozidiel

Stupeň 1. – Vozidlo má jednu funkciu na automatickú úpravu svojho správania na základe informácií z blízkeho okolia (napr. udržiavanie jazdného pruhu či adaptívny tempomat).
Stupeň 2. – Vozidlo má viacero technológií prvého stupňa, vzájomne prepojených. Dočasne dokáže prebrať kontrolu nad rýchlosťou a riadením. Je však nutný dohľad vodiča.
Stupeň 3. – Je možné zastúpenie všetkých úkonov vodiča na celej trase. Stále je však nutný jeho dohľad.
Stupeň 4. – Vozidlo je schopné samo riešiť aj komplexné a kritické situácie. V prípade núdze sa takéto auto dokáže samo zastaviť a požiadať vodiča o prevzatie kontroly.
Stupeň 5. – Úplne autonómne vozidlo. Nepotrebuje žiadny zásah ani dohľad vodiča, v niektorých prípadoch sa už ani nepočíta s inštaláciou ovládacích prvkov.

V októbri minulého roka Tesla vypustila v režime predbežného prístupu beta verziu nového produktu, resp. aktualizácie s názvom Full Self-Driving, čo možno preložiť ako „úplne samostatná jazda“. Umožňuje vodičovi prístup k funkciám čiastočne automatizovanej jazdy na mestských a okresných cestách. Predbežný prístup má poslúžiť na vyladenie chýb, ktoré softvér ešte obsahuje a testuje sa na vyše 800 vozidlách, z ktorých väčšina patrí zamestnancom firmy.

Jeho názov však evokuje schopnosť vozidla jazdiť úplne samostatne a E. Musk už v roku 2019 tvrdil čosi veľmi podobné. Vraj už koncom roka budú autá Tesla schopné prejsť napríklad z majiteľovej práce domov bez jeho zásahu. Niekoľkí experti sa vtedy proti nemu postavili s tým, že možnosti svojich áut značne nadhodnocuje.

SpaceX CEO Elon Musk Gives Update On Starship Launch Vehicle At Texas Launch Facility
Neprehliadnite

Miliardár Musk tvrdí, že ak neosídlime Mars, ľudstvo vyhynie

Čo autopilot dokáže a čo nie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa