O post predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorého budú voliť na májovom sneme (23. - 24. 5.), sa uchádza osem kandidátov, informovala poverená ústredná riaditeľka kancelárie ZMOS Zuzana Špačeková.

Návrhy regionálnych združení

„Kandidatúru troch primátorov a piatich starostov schválili členovia Rady ZMOS na minulotýždňovom rokovaní, ktorí sa zaoberali prípravou nadchádzajúceho snemu,“ priblížila Špačeková. Upozornila, že kandidátov navrhli regionálne združenia miest a obcí.

Kandidovať bude súčasný šéf združenia a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger, takisto súčasný podpredseda združenia a primátor Partizánskeho Jozef Božik. Trojicu kandidátov z radov primátorov uzatvára šéf samosprávy Novej Dubnice Peter Marušinec. O post sa uchádza tiež starosta obce Ratkovce Martin Červenka, starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák, starosta obce Zborov nad Bystricou Juraj Hlavatý, starostka obce Spišské Tomášovce Zuzana Nebusová a starosta obce Oravská Polhora Michal Strnál.

Zvolia aj členov kontrolnej komisie

„Navrhnutí kandidáti na pozíciu predsedu súhlasili s kandidatúrou s výnimkou ďalšieho kandidáta, súčasného prvého podpredsedu združenia a starostu obce Košeca Radomíra Brtáňa, ktorý sa kandidatúry vzdal,“ dodala Z. Špačeková.

Na 34. sneme združenia budú okrem predsedu voliť aj členov kontrolnej komisie na najbližšie volebné obdobie. ZMOS zastupuje 62 regionálnych združení miest a obcí a 2 788 obcí – 95 percent miestnych územných samospráv Slovenska.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger počas tlačovej konferencie Združenia miest a obcí Slovenska a Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) k ďalšej spolupráci v Bratislave 2. marca 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

ZMOS: Niektoré prenesené kompetencie budeme musieť štátu vracať