Nový variant koronavírusu omikron so sebou prináša obavy, jednou z nich je aj otázka citlivosti PCR testov. „Na nové varianty sú presné,“ povedal v relácii Ide o pravdu denníka Pravda bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH).

 „Mali by sme trikrát viac testovať, aby sme dosiahli relevantné čísla,“ dodal Tomáš Drucker (Dobrá voľba), ktorý bol taktiež  ministrom zdravotníctva, do funkcie ho nominoval Smer-SD.

Lockdown je nedostatočný

Platný lockdown je nedostatočný a „vajatavý“ a štát podľa exministrov zlyhal v pripravách na tretiu vlnu pandémie. „Takto to budeme naťahovať až do apríla,“ tvrdí Drucker.

Tvrdia, že prevláda politika nad odbornosťou, keďže súčasný minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OľaNO) nedokáže presadiť potrebné opatrenia, pre zdravotníctvo nezískal dostatočné financie a opakuje chyby svojich predchodcov. „Ak nevie ostatných presvedčiť, nemal by tam zostať. Rozpočet si nechal nadiktovať a je to katastrofa,“ dodal Drucker .

Protest proti očkovaniu a zotročovaniu Slovenska. Zhromaždenie na Námestí slobody v Bratislave organizované iniciatívou Slovensko si nedáme.
Neprehliadnite

Bude to drahé, pandémiu to nezastaví. Antivaxeri vidia v peniazoch za očkovanie dielo Satana

Poukážku pre seniorov v hodnote 500 eur na podporu očkovanie obaja exministri odmietli. Podľa Druckera ide o ďalšie delenie spoločnosti a riešenie vidí vo väčšej zainteresovanosti zdravotných poisťovní. Zároveň nevylučuje ani vyššie zdravotné poistenie pre nezaočkovaných, informuje spravodajský web. „V tejto chvíli by si mali priplácať aspoň za PCR testy, nemôžu mať všetko zadarmo,“ dodal Uhliarik.

Kritika na reformu zdravotníctva

V relácii zaznela aj kritika na reformu zdravotníctva, ktorá je zatiaľ len vo forme návrhu. Bývalí ministri tvrdia, že reforma „sa začala v zlom poradí.“ Reformovaná mala byť najprv ambulantná starostlivosť, potom nemocnice.

Neprehliadnite

Drucker: Reforma nemocníc je návrat k socialistickému riadeniu. Vytvára podhubie pre korupciu

Podľa Druckera „toto nemôže určovať ministerstvo zdravotníctva, ale poisťovne“. Dodáva, že mu v reforme chýba silná pozícia zdravotných poisťovní, ktoré stále nie sú vnímané ako kľúčový prvok v systéme. 

Bývalý minister zdravotníctva, ktorého do funkcie menovala strana Smer-SD nevylúčil, že sa do ďalších parlamentných volieb spoja stredopravé strany, ale nepotvrdil, či jeho súčasná strana Dobrá voľba podpíše koaličnú zmluvu s kresťanskými demokratmi z KDH alebo stranou Spolu.

Neprehliadnite

T. Drucker: O reforme nemocníc vláda nechce povedať pravdu. Bojí sa, že by ju ľudia nevolili