Spojeným štátom treba dať za vinu chaos na kábulskom letisku, kde sa tisícky Afgancov dožadujú, aby boli evakuovaní zo svojej vlasti, uviedol podľa agentúry AFP v nedeľu (22. 8.) popredný predstaviteľ Talibanu Amír Chán Mutakí.

„Amerika so všetkou svojou mocou a technickým vybavením... teraz zlyhala a nedokázala nastoliť ani poriadok na letisku. V celej krajine je pokoj a ticho, jedine na na letisku v Kábule chaos,“ konštatoval Mutakí.

Britské ministerstvo obrany v nedeľu bez uvedenia bližších podrobností oznámilo, že v chaotickej tlačenici okolo letiska prišlo v dave o život sedem afganských civilistov. V panike sa tam tlačia tisíce ľudí, snažiac sa leteckou cestou utiecť pred Talibanom, ktorý sa nedávno v Afganistane zmocnil vlády.

Situácia v okolí Medzinárodného letiska Hámida Karzaja i na ňom samotnom zostáva naďalej mimoriadne ťažká a náročná na zvládanie, píše v komuniké britský rezort obrany, aj keď zodpovední činitelia robia všetko, čo je v ich silách a možnostiach, aby zhromaždeným ľuďom zaistili bezpečnosť.

Letisko v Kábule je momentálne pre tisícky Afgancov ešte stále nádejou, ako uniknúť talibom, ktorí v rámci svojho doslova bleskového vojenského postupu naprieč územím krajiny vstúpili pred týždňom aj do afganského hlavného mesta.

medzinárodné letisko Hámida Karzaja v Kábule
Neprehliadnite

USA vyzvali svojich občanov, aby sa vyhli letisku v Kábule, v chaose zahynulo sedem ľudí

Armáda Spojených štátov v nedeľu (22. 8.)  oznámila, že Afganka porodila dieťa na palube strategického transportného lietadla C-17 amerických vzdušných síl, ktoré odletelo z Blízkeho východu na leteckú základňu Ramstein v Nemecku.

Základňa sa využíva ako tranzitné miesto pre ľudí evakuovaných z Afganistanu po tom, čo uplynulú nedeľu militantné hnutie Taliban nečakane rýchlo obsadilo metropolu Kábul a prevzalo moc v krajine. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Veliteľstvo leteckej prepravy vzdušných síl (AMC) na Twitteri uviedlo, že matka začala mať počas letu v sobotu komplikácie. AMC napísalo: „Veliteľ lietadla sa rozhodol z výšky klesnúť, aby sa zvýšil tlak vzduchu v lietadle, čo pomohlo stabilizovať a zachrániť život matke.“

Po prílete na Ramstein prišiel na palubu americký lekársky tím a pomohol žene porodiť dieťa v nákladnom priestore. „Dievčatko a matku prepravili do neďalekého zdravotníckeho zariadenia, obe sú v dobrom stave,“ oznámila armáda.

medzinárodné letisko Hámida Karzaja v Kábule
Zdroj: TASR/AP

 

Americká armáda pomáha s evakuáciou na letisku v Kábule
Neprehliadnite

Napriek sľubom Talibanu sa hromadia správy o zabíjaní v ním ovládaných oblastiach